Utrata dowodu rejestracyjnego, zakaz dalszej jazdy i mandat karny – takie konsekwencje poniosła kobieta kierująca osobowym Range Roverem za… zbyt ciemne szyby w pojeździe. Policyjna kontrola i wykazała, że szyby przednie boczne pojazdu mają przepuszczalność światła tylko 15,1 proc.
Funkcjonariusze lubińskiej drogówki zwrócili uwagę na samochód, który miał zbyt mocno przyciemnioną szybę czołową oraz przednie boczne szyby. Po zatrzymaniu do kontroli mundurowi sprawdzili stan techniczny pojazdu.
– Podczas weryfikacji za pomocą przyrządu do pomiaru przepuszczalności światła w szybach pojazdu okazało się, że szyby tego auta mają przepuszczalność światła zaledwie 15,1%. Kierująca została ukarana mandatem karnym. Funkcjonariusze zatrzymali również dowód rejestracyjny jej pojazdu i zakazali dalszej jazdy – informuje aspirant sztabowy Sylwia Serafin, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Lubinie.
Rzeczniczka przypomina, że zgodnie z obowiązującymi przepisami przednie i boczne szyby samochodu powinny mieć współczynnik przepuszczania światła nie mniejszy niż 70%. Dowolnie można przyciemniać w pojeździe jedynie tylne szyby.
– Na naszych drogach nie brakuje kierowców, którzy decydują się na przyciemnienie szyb w swoich autach. Należy jednak pamiętać, że bez względu na to czy zabieg taki jest wykonywany z powodu ograniczenia liczby promieni słonecznych wpadających do kabiny pojazdu, czy dla poprawy wyglądu auta, przyciemnienie szyb powinno zostać wykonane w taki sposób, żeby nie kolidowało z obowiązującymi przepisami. W razie kontroli drogowej auta z przyciemnionymi szybami, które naruszają obowiązujące przepisy, nie będzie miało znaczenia czy takie auto kupiliśmy, czy sami je okleiliśmy. W takiej sytuacji policjant będzie miał prawo zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu za pokwitowaniem i zakazać dalszej jazdy autem ze względu na zagrożenie jakie sprowadza w ruchu drogowym – zauważa asp. szt. Sylwia Serafin.
Kierowca pojazdu, który ma nieprawidłowo wykonane przyciemnienie szyb w aucie naraża się na mandat karny w wysokości nawet do 3000 zł. Tak surowa kara związana jest z ewentualnym zagrożeniem wynikającym z ograniczenia widoczności, szczególnie wieczorem lub nocą.
Policjanci coraz częściej sprawdzają w pojazdach przepuszczalność światła w przednich szybach. Do tych pomiarów wykorzystują takie urządzenia jak CL176, AMX710 oraz Elhos EGM-1.