CITES jest gites, czyli na ratunek zagrożonym gatunkom

138

Zakończyła się siódma edycja konkursu zoologicznego IRBIS 2022/2023, którego organizatorem jest Warszawskie ZOO. Podobnie jak przed rokiem, do tegorocznej zabawy dołączył również Ogród Zoologiczny w Lubinie. W sali konferencyjnej zoo nagrodzono młodych laureatów.

Tegoroczną edycję konkursu zatytułowano „CITES jest gites”, zatem uwaga została zwrócona na problem spadku liczebności najbardziej zagrożonych gatunków zwierząt, które padają ofiarami kłusowników oraz przemytników, i które min. z tego względu objęte są Konwencją Waszyngtońską CITES. Do dwuetapowej rywalizacji przystąpili uczniowie klas V-VII szkół podstawowych.

– Konkurs ma na celu propagowanie wiedzy przyrodniczej, zoologicznej, a w szczególności zwrócenie uwagi na odpowiedzialne podejście i stosunek do środowiska – tłumaczą organizatorzy.

Pierwszy etap zabawy miał formę testu. Udział w nim wzięły: Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Lubinie, Szkoła Podstawowa nr 9 w Lubinie, Zespół Placówek Specjalnych w Legnicy oraz Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi im. Twórców Polskiej Miedzi w Jędrzychowie.

Drugi etap polegał na przygotowaniu gry planszowej, której tematyka poświęcona została zagrożonym gatunkom zwierząt, objętych konwencją Waszyngtońską CITES oraz nielegalnemu handlowi zwierzętami i przemytowi, a także kłusownictwu.

Laureatami tegorocznej edycji konkursu zostali:

  • I miejsce: Karol Matias (twórca gry: Cites: Misja Ratunkowa) – uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Lubinie
  • II miejsce: Gabriela Łagoda (twórczyni gry: Misja Ochrony Przyrody) – uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Lubinie
  • III miejsce: Artur Małysa (twórca gra: Czarne Rynki Natury) – uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Lubinie.

Fot. Tomasz Folta


POWIĄZANE ARTYKUŁY