Czują się zlekceważeni, a wręcz oszukani. Mowa o chłonnych wiedzy studentach Uniwersytetu Trzeciego Wieku z gminy Rudna, którym – mimo obietnicy – nie przywrócono dwóch godzin tygodniowo zajęć języka angielskiego. Nie kryją rozczarowania, że jedna z najbogatszych gmin w Polsce szuka oszczędności na ich edukacji. Sprawdzamy, co w tej sprawie ma do powiedzenia Ratusz.
Kilka dni temu do naszej redakcji wpłynął list od studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku z gminy Rudna, którzy są „oburzeni i zbulwersowani postawą wójta gminy odnośnie zajęć z języka angielskiego”. Jak podkreślają, podczas czerwcowego spotkania obiecano im przywrócenie dwóch godzin zajęć w tygodniu języka angielskiego. Tak się póki co nie stało.
– Byliśmy w połowie realizacji autorskiego programu nauczania. Zostaliśmy pozbawieni możliwości jego dokończenia i utraciliśmy dostęp do jego materiałów, który był dostosowany do naszych potrzeb – piszą studenci.
Seniorzy zdają sobie sprawę, że uszczuplenie liczby godzin ich zajęć podyktowane było „względami oszczędnościowymi”, jednak nikt z kierownictwa UTW nie był w stanie im odpowiedzieć, „jakiego rzędu są to oszczędności”.
Zapytany przez nas wójt gminy Rudna Zbigniew Grabowski problem zna. Podczas rozmowy telefonicznej wyjaśniał, że faktycznie chodzi o kwestie finansowe, ale również o niską frekwencję podczas opisywanych zajęć. Podkreślał też, że gmina oferuje szeroki wachlarz wielu innych zajęć i aktywności dla seniorów, z których korzysta znacznie więcej chętnych. W sprawie szczegółów odesłał nas natomiast do Małgorzaty Jeremiejko, dyrektor Centrum Kultury Gminy Rudna.
Z otrzymanych mailem wyjaśnień wynika, że decyzja dot. zmniejszenia liczby godzin angielskiego wcale nie musi być ostateczna. Jest bowiem szansa na spełnienie żądań seniorów. Warunkiem jest jednak to większa liczba uczestników takich zajęć, co bezpośrednio wiąże się z kwestiami finansowymi.
Poniżej publikujemy całą treść otrzymanego pisma.
Spotkanie ze studentami Uniwersytetu Trzeciego Wieku (UTW) miało miejsce w październiku 2024 r. Podczas tego spotkania studenci zgłosili zastrzeżenia dotyczące zmniejszenia liczby godzin języka angielskiego w pierwszym semestrze roku akademickiego 2024/2025, który rozpoczął się w październiku. Wówczas zaplanowano 4 godziny zajęć języka angielskiego tygodniowo (po 2 godziny w Rudnej oraz po 2 godziny w Chobieni), co było zgodne z dostępnymi środkami w ramach programu UTW.
W związku z planowaniem kolejnego roku akademickiego, w styczniu 2025 r. przeprowadzono rozeznanie wśród lektorów prowadzących zajęcia z języka angielskiego. W ramach tej analizy zweryfikowano koszty jednej godziny zajęć oraz kwalifikacje lektorów uprawnionych do nauczania języka. W wyniku tej weryfikacji wybrano Panią Małgorzatę Walczak – lektorkę z wieloletnim doświadczeniem oraz odpowiednimi dyplomami potwierdzającymi jej kwalifikacje, a także oferującą najlepszą propozycję cenową za jedną godzinę zajęć.
Na podstawie tej analizy w lutym 2025 r. zaplanowano utworzenie dwóch grup w Rudnej oraz jednej grupy w Chobieni, co miało na celu weryfikację poziomu znajomości języka przez wykwalifikowanego lektora, a także uwzględnienie frekwencji uczestników zajęć w 2024 r. Analiza poziomu językowego wykazała, że umiejętności uczestników są zróżnicowane – niektórzy studenci posiadają podstawową znajomość języka, obejmującą proste zwroty
i konstrukcje gramatyczne, podczas gdy inni osiągnęli poziom umożliwiający swobodniejsze prowadzenie konwersacji. W szczególności zauważono, że grupa z Chobieni wykazuje większe trudności w zakresie rozumienia tekstów i komunikacji werbalnej, co może wymagać dostosowania metod nauczania do ich potrzeb.Zgodnie z wynikami analizy oraz opinią Pani Małgorzaty Walczak, Centrum Kultury wyraża gotowość do zwiększenia liczby godzin zajęć pod warunkiem odpowiednio większego zainteresowania nauką języka angielskiego wśród uczestników. W przypadku wzrostu liczby chętnych zwiększenie godzin zajęć pozwoli na bardziej efektywne powtórki materiału oraz umożliwi częstsze konwersacje, co jest szczególnie istotne dla tej grupy wiekowej
Jednocześnie należy podkreślić, że liczba godzin zajęć języka angielskiego jest uzależniona od dostępnych środków finansowych w ramach programu UTW. W ramach posiadanego budżetu zadaniem Centrum Kultury jest przygotowanie oferty skierowanej do odbiorców o różnych zainteresowaniach dlatego od lutego do kalendarza został dodany taniec Baciata. Ponadto należy wspomnieć, że zajęcia dla UTW są bardzo zróżnicowane i oferują m.in. ceramikę, basen, zumba, joga dla seniora, warsztaty tematyczne oraz wyjazdy do teatru.