Dzwonią nawet po kilkadziesiąt razy dziennie. A odbierając telefon, w słuchawce słyszymy tylko „proszę czekać na połączenie”. Albo inaczej, wysyłają głuche połączenie, licząc, że oddzwonimy – lubinianie skarżą się na nękające ich firmy. A Urząd Komunikacji Elektronicznej ostrzega – w żadnym przypadku nie oddzwaniajmy, bo możemy połączyć się np. z Wybrzeżem Kości Słoniowej. I słono zapłacić.
Jeden z naszych Czytelników przeprowadził nawet prywatne śledztwo. Zarówno on, jak i jego znajomi, każdego dnia są nękani telefonami po kilkadziesiąt razy dziennie. – I zawsze z numeru 22 21 29 500. To telefoniczny terror! A kiedy odbierzemy połączenie, słyszymy tylko „proszę czekać będzie rozmowa”. I nic. A jak chcemy oddzwonić, to tylko głuche połączenie. I tak rano, w dzień, w nocy – denerwuje się mężczyzna.
Lubinianin sprawdził wskazany numer w sieci. Okazało się, że należy do warszawskiej firmy zajmującej się doradzaniem klientom w biznesie. – A skąd mają nasze dane? Otóż współpracują z Netią, a ta przecież przejęła Dialog i to pewnie razem z danymi klientów – uważa.
Okazuje się, że tym samym numerem posługują się też inne firmy. Internauci wymieniają przeróżne nazwy przedstawicieli nękających ich swoimi ofertami handlowymi, w tym nawet google.
Jest jeszcze jeden haczyk. Firmy dzwoniące lub tylko wysyłające nam głuche połączenie, często mają swoje siedziby za granicą. I to w odległej Demokratycznej Republice Konga czy na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Na telefonicznym wyświetlaczu widzimy nieodebrane połączenie od numeru zaczynającego się np. na + 22… i jesteśmy przekonani, że chodzi o Warszawę. I odruchowo oddzwaniamy. A tymczasem dalej jest np. cyfra 5 i tym sposobem pod numer kierunkowy + 225… oddzwaniamy na Wybrzeże Kości Słoniowej.
– Kiedyś zadzwonili do mnie późnym wieczorem. Myślałam, że to coś ważnego i oddzwoniłam. Ktoś odebrał i głuche połączenie. Po chwili to samo. A na koniec miesiąca szok! Rachunek na 300 zł – opowiada inna z Czytelniczek.
Urząd Komunikacji Elektronicznej ostrzega, by w podobnych sytuacjach być wyjątkowo ostrożnym. Bo w ostatnim czasie podobnych skarg napływa coraz więcej.
– Jeżeli nie spodziewasz się telefonu z zagranicy, a wyświetlony na twoim telefonie numer jest zadziwiająco długi lub zupełnie nie kojarzysz międzynarodowego numeru kierunkowego kraju pochodzenia tego numeru – zachowaj ostrożność! Oddzwaniaj z głową! Urząd Komunikacji Elektronicznej apeluje o rozwagę i przed nawiązaniem połączenia, bądź odpisaniem – należy sprawdzić czy dany numer nie jest numerem zagranicznym – radzi Magdalena Gaj z UKE.
Wszelkie skargi czy wątpliwości można zgłaszać w Centrum Informacji Konsumenckiej UKE – infolinia 801 900 853 (koszt połączenia zgodny z cennikiem operatora telekomunikacyjnego) lub tel. 22 534 91 74 – od poniedziałku do piątku w godzinach 08.15 – 16.15.





