Aż 41 zachorowań na grypę, od początku miesiąca, odnotowali pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lubinie. – Dlatego warto się szczepić, zanim jest już za późno – podkreśla dyrektor sanepidu Janina Szelągowska.
Przełom września i października to najlepszy moment na wybranie się do przychodni, w której szczepienia są wykonywane. – W naszym powiecie funkcjonuje 14 takich punktów, a koszt szczepionki to kwota rzędu 30-45 zł – tłumaczy szefowa PSSE.
Jednak zanim zdecydujemy się na wprowadzenie przeciwciał do swojego organizmu, niezbędne jest wykonanie kwalifikacji lekarskiej. – Polega to na ocenie ogólnego stanu zdrowia. Nawet niewielkie przeziębienie bardzo często wyklucza pacjenta z przeprowadzenia szczepienia – zauważa Szelągowska.
Kiedy organizm jest osłabiony, szczepionka przeciwko grypie, może wyrządzić więcej krzywdy niż pożytku, dlatego – jak podkreślają epidemiolodzy – kwalifikacja jest niezbędna.
Szczepionka przeciwko grypie zawiera zeszłoroczne wirusy choroby. – Przed każdą zimą należy ją aktualizować – dodaje.





