19 października w życie wchodzą zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym, które dotyczyć będą zezwoleń na przejazd pojazdów nienormatywnych.
Zmiany dotyczą przede wszystkim samej definicji pojazdu nienormatywnego. Zgodnie z nowelizacją ustawy, pojazd nienormatywny to pojazd, którego nacisk osi wraz z ładunkiem lub bez jest większy od dopuszczalnego na danej drodze, lub którego wymiary i masa całkowita z ładunkiem lub bez jest większa od dopuszczalnej.
Przejazd takiego pojazdu musi odbywać się w asyście pilota. Po wejściu w życie zmian, będzie on upoważniony do wydawania poleceń lub sygnałów innym uczestnikom ruchu drogowego.
Dodatkowo będzie siedem kategorii zezwoleń na przejazd pojazdów nienormatywnych, wydawanych na okres od miesiąca do roku. Za przejazd bez takiego zezwolenia lub niezgodnie z warunkami w nim określonymi grozić będzie kara w wysokości od 500 do 6 000 złotych.
Zmianie ulegną również opłaty za wydanie takowego zezwolenia oraz rozszerzony zostanie katalog organów uprawnionych do ich wydawania. Wśród tych organów znajdować się będą starosta, prezydent miasta na prawach powiatu oraz zarządca drogi właściwej dla drogi po której ma być wykonany przejazd.