Ktoś zadzwonił, że jedna z lubinianek może potrzebować pilnej pomocy. Kobieta chciała odebrać sobie życie…. W porę udało się jej pomóc. – Każdej takiej tragedii można uniknąć – podkreśla asp. sztab. Sylwia Serafin, jednocześnie wskazując, gdzie tę pomoc znajdą zdesperowane osoby.
Dyżurny lubińskiej komendy odebrał niepokojące zgłoszenie. Wynikało z niego, że mieszkanka Lubina, podjęła desperacką decyzję i targnęła się na swoje życie. Na miejsce skierowani zostali funkcjonariusze wydziału prewencji sierż. Piotr Czycz i post. Karolina Kaźmierska.
– Policjanci zastali pod wskazanym adresem zrozpaczoną zgłaszającą oraz kobietę, która była nieprzytomna. Mundurowi udzielili jej niezbędnej pomocy. W międzyczasie kobieta odzyskała przytomność. Do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego, funkcjonariusze monitorowali jej funkcje życiowe – informuje asp. sztab. Serafin.
Medycy zabrali lubiniankę do szpitala. Jak się okazało pomoc przyszła na czas. Przyczyną tego desperackiego kroku były problemy osobiste.
Rzeczniczka policji przypomina, że każdej tragedii można uniknąć. Najważniejsze, by pomoc przyszła w porę.
Jeśli widzisz, że Twój znajomy jest przygnębiony, zapytaj jak możesz mu pomóc, uczul jego bliskich na problem, okaż troskę i zainteresowanie. Jeśli dzieje się coś złego i wiesz, że życie i zdrowie tej osoby jest zagrożone, zadzwoń pod numer alarmowy 112 i postaraj się przekazać służbom lokalizację, w której znajduje się potrzebujący pomocy. Pamiętaj, że w takich sytuacjach czas ma decydujące znaczenie.
Jeśli czujesz się przygnębiony, wiedz, że są instytucje, które będą służyć ci pomocą. Skorzystaj z bezpłatnych telefonów pomocowych, takich jak:
- 116 123 – bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych, czynny 7 dni w tygodniu w godz. 14:00 – 22:00,
- 116 111 – bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę,
- 800 121 212 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, czynny 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę,
- 22 484 88 01 – ITAKA Antydepresyjny Telefon Zaufania. Dyżury psychologów w poniedziałki i wtorki w godz. 15:00 – 20:00, środa i piątek w godz. 10:00 – 15:00 i niedziela w godz. 15:00 – 20:00. Dyżury psychiatrów w czwartek w godz. 16:00 – 21:00 i piątek w godz. 15:00 – 20:00.