Stopa bezrobocia w powiecie lubińskim w marcu tego roku wynosiła 10,5% i była niższa o 0,3% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Niestety, pomimo porównywalnej liczby osób bezrobotnych – 4168 na koniec marca br. i 4201 w marcu 2011 r. – znacznie wzrosła liczba osób po 50. roku życia oraz długotrwale bezrobotnych. Pozostaje to w wyraźnej sprzeczności z informacjami podawanymi przez media ogólnopolskie o rosnącym zainteresowaniu pracodawców pracownikami „50+”.
Liczba wolnych miejsc pracy zgłoszonych przez pracodawców w marcu tego roku wynosiła 275 i była o 16 wolnych miejsc pracy niższa w stosunku do marca 2011. Znacznie obniżyła się również liczba ofert pracy dla osób niepełnosprawnych. W marcu 2011 r. urząd dysponował 70 takimi ofertami pracy, natomiast w marcu br. już tylko 34. Osoby niepełnosprawne mimo powszechnego charakteru bezrobocia, najsilniej odczuwają trudności związane z pozyskaniem, wykonywaniem i utrzymaniem pracy, która stanowi dla nich nie tylko źródło utrzymania, ale także najskuteczniejszy sposób rehabilitacji społeczno-zawodowej. Na koniec marca tego roku w lubińskim urzędzie pracy zarejestrowanych było 425 osób niepełnosprawnych, spośród których 101 osób stanowiły osoby zarejestrowane jako poszukujące pracy.
Mniejsza liczba ofert zatrudnienia to m.in. efekt radykalnego ograniczenia środków na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu. W tym roku decyzją ministra pracy i polityki społecznej Powiatowy Urząd Pracy w Lubinie otrzymał na ten cel 2.095.200 zł. Kwotę tę w marcu pomniejszono decyzją ministra o 60.000 zł.
Mniej środków na aktywizację bezrobotnych oznacza dla powiatowych urzędów pracy konieczność zmniejszenia wydatków na poszczególne instrumenty rynku pracy takie jak: staże, prace interwencyjne, roboty publiczne, dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej, refundacje wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy, itp. W zamian za to kładąc większy nacisk na takie usługi jak: pośrednictwo pracy, poradnictwo zawodowe, pomoc w aktywnym poszukiwaniu pracy, czyli tych mniej kosztownych form wsparcia jakie urząd pracy oferuje swoim klientom na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Powiatowy Urząd Pracy w celu poprawy tej sytuacji stara się pozyskiwać dodatkowe środki z różnych źródeł – zawierając porozumienia z gminą Rudna, realizując programy aktywizacji bezrobotnych ze środków unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz przystępując do konkursów ogłaszanych przez ministra pracy i polityki społecznej. Obecnie urząd wystąpił z wnioskiem o sfinansowanie programu specjalnego pod nazwą „2 x M = Młodzi i Mobilni”, w ramach którego planuje zorganizować 44 staże, udzielić 10 dotacji na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej oraz zrefundować utworzenie bądź doposażenie 17 nowych miejsc pracy.