Osoby, które przystąpią do szkolenia lub egzaminu na prawo jazdy po 11 lutego 2012 roku, muszą być przygotowane na zmianę przepisów w zakresie szkolenia i egzaminowania. Ustawa z 5 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami, na nowo reguluje zasady uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami, zasad szkolenia kierowców, ich egzaminowania czy nadzorowania ośrodków szkolenia kierowców.
Najistotniejsze zmiany, które wejdą w życie z kolei w 2013 roku to rozszerzenie kategorii prawa jazdy o kategorię AM i A2. Kolejno do każdej kategorii ustalony zostanie minimalny wiek, w jakim można starać się o prawo jazdy. Prawo jazdy wydawane będzie terminowo (np. kat. B na 15 lat). Ponadto pierwsze prawo jazdy w kategorii B wydane będzie na okres próbny – regulacja ta obowiązywać będzie od 1 stycznia 2013.
To tylko niektóre zmiany zostaną wprowadzone do początku 2013 roku. Ustawa o kierującym pojazdami nakłada również na starostę szereg obowiązków, związanych z nadzorem nad ośrodkami szkolenia kierowców oraz samym procesem szkolenia. Planowo starosta będzie wydawał również zezwolenia na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi.
Ponadto ustawa wprowadzi zmiany w zakresie zatrzymywania, cofania uprawnień do kierowania pojazdami oraz kierowania na badanie lekarskie i psychologiczne.