Rząd wprowadza lockdown w kolejnych dwóch województwach: mazowieckim i lubuskim. Podczas konferencji usłyszeliśmy jednak, że w najbliższych tygodniach zwiększone obostrzenia mogą objąć cały kraj. – Dzisiejsze wyniki wskazują, że materializuje się czarny scenariusz tempa rozwoju pandemii. 21 tys. nowych przypadków to przyrost w perspektywie tygodnia o blisko 6 tys. przypadków, to dynamika powyżej 30 proc. – mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister wskazuje na przyśpieszenie i przyrost dziennych zachorowań na koronawirusa. W ciągu siedmiu dni średnia liczba zachorowań przekroczyła 14 tysięcy.
– Mamy do czynienia cały czas z dynamicznym rozwojem pandemii i trwałym trendem, który przekłada się na przyspieszające obłożenie łózek w szpitalach. W tym tygodniu przyrost obłożenia łóżek to ponad 2,5 tys., tydzień temu było to 2 tys. – dodaje Niedzielski, podkreślając, że infrastruktura dedykowana walce z COVID-19 jest zajęta w blisko 70 proc.
Minister @a_niedzielski w #KPRM: W tym tygodniu do lekarzy POZ zgłosiło się ponad 150 tys. pacjentów, którzy mieli objawy, albo diagnozowali u siebie ryzyko zachorowania na COVID-19. Te 150 tys. oznacza też wzrost o blisko 1/3 w stosunku do ostatniego tygodnia.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 11, 2021
Sytuacja w poszczególnych regionach jest różna. Najwięcej zachorowań nadal odnotowywanych jest w województwie warmińsko-mazurskim – średnio 60 przypadków na 100 tys. mieszkańców w ciągu siedmiu dni, podczas gdy w skali całego kraju ten parametr wynosi 37.
W pomorskim, w którym od najbliższej soboty (13 marca) będą obowiązywać dodatkowe zakazy, sytuacja jest podobna.
Minister @a_niedzielski w #KPRM: Apeluję, żebyśmy już teraz, nie czekając na rozporządzenia, znowu zaczęli stosować zasadę #zostańwdomu, namawiam do wietrzenia pomieszczeń, przebywania w pomieszczeniach wentylowanych. Namawiam również do korzystania z aplikacji STOP COVID.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 11, 2021
– Kolejne województwa, ze średnią zachorowań na 100 tys. mieszkańców powyżej 40, to mazowieckie (47) i lubuskie (trochę poniżej 47). Od poniedziałku (15 marca) zostaną tam wprowadzone analogiczne rozwiązania jak w województwie warmińsko-mazurskim – ogłosił minister zdrowia.
Zamknięte zostaną hotele, kina, teatry, muzea, baseny, sauny i ograniczona działalność galerii handlowych. Nauczanie w klasach 1-3 będzie się odbywać w trybie hybrydowym.
❗️ Zaostrzamy zasady bezpieczeństwa w województwach o najwyższej liczbie zachorowań ⤵️
➡️ warmińsko-mazurskie – przedłużone do 28 marca
➡️ pomorskie – od 13 do 28 marca
➡️ mazowieckie – od 15 do 28 marca
➡️ lubuskie – od 15 do 28 marcaCzytaj więcej ➡️ https://t.co/EU5GYTxJiF pic.twitter.com/aQc2mgofdm
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 11, 2021
W pozostałych województwach obostrzenia pozostają bez zmian. Obowiązują one do 28 marca, przynajmniej na razie, bo minister Niedzielski zastrzegł, że może się to zmienić.
– Prowadzimy dyskusję, czy już ta skala zachorowań powinna powodować podejmowanie decyzji ogólnopolskich czy dopuszczać nadal regionalizację. W tej chwili jeszcze zdecydowaliśmy się na wprowadzenie obostrzeń w dwóch regionach, ale jest możliwość, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni te wprowadzane obostrzenia będą miały charakter ogólnopolski – stwierdził.
Minister @a_niedzielski w #KPRM: Czeka nas kontynuacja wzrostów zakażeń, jeżeli chcemy, żeby osiągnęły one apogeum przed świętami – to działanie jest w naszych rękach. Dystans, zasłanianie twarzy to cały czas narzędzia, która mogą nam pomóc zredukować skalę wzrostów.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 11, 2021