Analizując sytuację na lokalnym rynku pracy w powiecie lubińskim w listopadzie 2011 roku należy zauważyć wzrost bezrobocia. Poniższy wykres przedstawia porównywalne stany bezrobocia z ostatnich 3 miesięcy.
Wzrost bezrobocia spowodowany jest kończeniem się prac sezonowych. Również pracodawcy w większości z końcem roku wstrzymują rekrutację nowych pracowników. Na 30 listopada 2011 roku w urzędzie pracy zarejestrowanych było 3766 osób bezrobotnych, w tym 561 posiadało prawo do zasiłku. Kobiety stanowiły 63,7% ogółu zarejestrowanych.
Pomimo trudnej sytuacji na rynku pracy, w rejestrach urzędu dużą grupę bezrobotnych stanowią osoby niezainteresowane podjęciem pracy, a jedynie składką zdrowotną. Nie oznacza to, że brak jest bezrobotnych aktywnie pracy poszukujących. W listopadzie pracę podjęło 214 osób. Pomimo obiegowych opinii, że w Lubinie brakuje miejsc pracy dla kobiet, to ponad połowę spośród osób podejmujących pracę stanowiły właśnie panie – 129.
Niezwykle istotną sprawą w możliwościach ograniczania bezrobocia jest nie tylko liczba bezrobotnych ale także ich struktura według różnych kryteriów, wśród których najważniejszy jest wiek i poziom wykształcenia. Uwzględnienie wieku bezrobotnych jest bardzo istotne bowiem w zupełnie innej sytuacji są młodzi ludzie, którzy ukończyli szkołę i nie mogą zaleźć pracy niż np. osoby starsze, które ją utraciły. Ci pierwsi obawiają się o utratę kwalifikacji zdobytych w szkole, narażeni są na pracę „na czarno” aby uzyskać środki na utrzymanie, a mając dużo wolnego czasu łatwiej niż osoby dorosłe „schodzą na złą drogę”. Ci drudzy żyją w niepokoju, czy będąc przed emeryturą w ogóle mają szansę na znalezienie nowego zatrudnienia i jak będzie wyglądała ich starość, jeśli to się nie uda.
Wykształcenie jest ważnym kryterium podziału bezrobotnych bowiem oczywistą sprawą jest, że tym łatwiej jest bezrobotnemu znaleźć nową pracę im lepszym wykształceniem może się wykazać.
W listopadzie 2011 roku pracodawcy zgłosili 126 wolnych miejsc pracy. Analiza ofert pracy zgłoszonych do PUP w Lubinie wskazuje na fakt, że nie wszystkie zostały zrealizowane. Wynika to głównie z braku dopasowania wymogów określanych w ofertach pracy do posiadanych przez osoby bezrobotne kwalifikacji zawodowych, które często
są nieadekwatne do oczekiwań pracodawców.
Najwięcej zgłoszonych ofert pracy odnotowano m.in. w zawodach: sprzedawca, dozorca (dla osób niepełnosprawnych), pomoc kuchenna, kucharz, kierowca samochodu ciężarowego.