Do 14 wzrosła liczba pracowników Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Lubinie. Ośrodek wciąż prowadzi rekrutację, bo potrzebujących wsparcia pacjentów jest coraz więcej.
DCZPDM pierwszych pacjentów w przychodni przy ul. Konopnickiej 5 w Lubinie przyjęło 26 października. Początkowo bezpłatną opiekę miały tu tylko dzieci i młodzież z Lubina, dzięki funduszom miejskim. Potem do programu dołączyła gmina Chocianów, a 1 grudnia ruszyły porady finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, dzięki czemu wsparcie terapeutyczne stało się dostępne dla pacjentów z całego kraju (pisaliśmy o tym TUTAJ). Kontrakt z NFZ nie obejmuje jednak opieki lekarza psychiatrii – to świadczenie wciąż jest bezpłatne tylko dla pacjentów z Lubina i Chocianowa.
Do końca 2020 r. w ośrodku udzielono 668 świadczeń terapeutycznych i przyjęto 499 pacjentów. W Punkcie Interwencyjno-Informacyjnych pracownicy Centrum dyżurowali przez łącznie 420 godziny. Do tego doszły 244 godziny dyżurów w ramach teleporad i 84 godziny działalności Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży.
W statystykach DCZPDM znalazło się również 12 godzin dyżuru prawnika udzielającego porad pacjentom i ich rodzicom oraz 14 wykładów online.
Centrum czeka teraz na kolejne konkursy Narodowego Funduszu Zdrowia, otwierające mu drogę do II poziomu referencyjności, czyli szerszej specjalizacji. Wówczas zakres świadczeń bezpłatnych dla wszystkich pacjentów obejmowałby dzienny oddział psychiatryczny i poradnię zdrowia psychicznego. Lekarze psychiatrzy są już wybrani, potrzebne teraz są fundusze z NFZ.