Rodzaje ubezpieczeń na życie – które wybrać?

53

Ubezpieczenie na życie jest jednym z najczęściej wybieranych obok ubezpieczenia mienia i samochodu. Jego celem nie jest ochrona ubezpieczonego, lecz jego bliskich krewnych, którzy muszą pokryć koszty pogrzebu i zobowiązań finansowych zmarłego. Towarzystwa proponują wiele form polis, które różnią się zakresem ochrony oraz czasem obowiązywania. Poznaj ich główne rodzaje.

Polisy terminowe i bezterminowe

Chociaż mogłoby się wydawać, że wykupując polisę na życie, zapewnia się sobie dożywotnią ochronę i zyskuje gwarancję wypłaty odszkodowania osobom wskazanym w umowie jako beneficjenci, w rzeczywistości tak nie jest. Podstawowym kryterium podziału ubezpieczeń na życie jest okres, w jakim trwa ochrona osoby ubezpieczonej. Istotny jest również zakres ochrony, jaki daje polisa. Pod tymi względami wyróżnia się kilka podstawowych typów polis, jakie oferują towarzystwa. Są to:

  • ubezpieczenie bezterminowe – jako jedyne z wymienionych jest zawierane na czas nieokreślony, a okres ochrony kończy się w chwili śmierci ubezpieczonego (lub rezygnacji z ubezpieczenia). Ze względu na szeroki przedział wieku ubezpieczanych osób zarówno wysokość składek, jak i świadczeń jest bardzo zróżnicowana,

  • ubezpieczenie terminowe – jedną z jego form jest ubezpieczenie na życie z opcją ochrony przed utratą pracy. Jest ono wymagane przez banki od osób otrzymujących kredyt hipoteczny. Terminowym ubezpieczeniem na życie jest też polisa z uwzględnieniem zachorowania na nowotwór. Można ją wykupić w okresie największego zagrożenia zachorowaniem. Natomiast polisa posagowa jest przeznaczona dla dzieci i obejmuje okres do osiągnięcia przez nie pełnoletniości,

  • ubezpieczenie na życie i dożycie – obejmuje ono ochronę w określonym czasie, do momentu osiągnięcia wieku wskazanego w umowie. Jeśli ubezpieczony umrze przed jego osiągnięciem, świadczenie jest wypłacane jego krewnym. Jeżeli nie – to on otrzymuje środki zgodne z podpisaną umową.

Ubezpieczenia indywidualne i grupowe

To jedna z najczęściej stosowanych klasyfikacji, która najczęściej wiąże się z formą zatrudnienia. Pracownicy większych firm mogą korzystać z tańszej i korzystniejszej polisy grupowej. Umowę z towarzystwem podpisuje pracodawca. Minusem tej formy ochrony jest brak możliwości decydowania o wysokości składki i kwoty ewentualnego świadczenia oraz o wyborze ubezpieczyciela. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/b/rodzaje-ubezpieczen-na-zycie-ktore-wybrac/138.html.

Ubezpieczenia na życie z oszczędzaniem i inwestowaniem

Poza wymienionymi formami ubezpieczeń na życie w ofercie towarzystw możesz też znaleźć kilka innych propozycji. Są to między innymi ubezpieczenia z UFK (ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy), które poza ochroną zapewniają też inwestowanie części środków na specjalnym rachunku ubezpieczonego. To on decyduje o wysokości inwestowanej kwoty. Ponadto wymienione wcześniej polisy na życie i dożycie oraz posagowa są formą oszczędzania. Wpłacane przez wiele lat składki zostają wypłacone pod koniec umowy.


POWIĄZANE ARTYKUŁY