Machina ruszyła. Dziś rozpoczęło się wyburzanie starych budynków na terenie dawnego LOK-u, gdzie już wkrótce rozpocznie się budowa Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. – Cieszymy się, że mimo epidemii koronawirusa naszą inwestycję udaje się realizować zgodnie z planem – podkreśla Mariola Kośmider, dyrektor Centrum.

Zaledwie w styczniu – za aprobatą wszystkich radnych – powołano spółkę, która ma się zająć realizacją projektu – wraz z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń – a już dziś ruszyły prace. A dokładnie pierwszy ich etap. – Zaczynamy od uporządkowania terenu, bo już w październiku chcemy wbić łopatę i ruszyć z budową – podkreśla Kośmider.
Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży ma być gotowe do końca 2022 roku. Na oddziałach szpitalnych znajdzie miejsce 60 młodych pacjentów z całego województwa. Ale Centrum to nie tylko szpital – to też przychodnia i specjalistyczne poradnie.

– I właśnie na tej działalności szczególnie chcemy skupić swoją uwagę. Nasze centrum będzie bowiem w całości dostosowane do nowego modelu leczenia dzieci z problemami psychicznymi. Dotąd młodych ludzi, bez odpowiedniego wsparcia psychoterapeutycznego i środowiskowego, poddawano przede wszystkim leczeniu szpitalnemu. My zrobimy wszystko, żeby nie dopuścić do izolacji – nasz model opieki nastawiony jest na psychoterapię i wsparcie dziecka i jego otoczenia: rodziców, nauczycieli, przyjaciół – tłumaczy Mariola Kośmider. – Jeśli w ten sposób nie będziemy w stanie pomóc i zajdzie taka konieczność, to na oddziałach szpitalnych zapewnimy dzieciom jak najlepsze warunki terapii i zdrowienia, dostosowane do potrzeb dzieci i młodzieży, dlatego w projekcie uwzględniono na przykład salę gimnastyczną i budowę boiska na dachu – dodaje.
Nim wybudowany zostanie nowy obiekt, Centrum będzie działać w budynku po Gimnazjum nr 4, przy ulicy Marii Konopnickiej. Obecnie w budynku trwają prace adaptacyjne. – Mamy już świetnych specjalistów psychologów i terapeutów, którzy są gotowi od zaraz rozpocząć z nami współpracę. Czekamy tylko aż NFZ ogłosi konkursy, w których będziemy mogli wziąć udział, ponieważ nasze usługi mają być dla pacjentów przede wszystkim bezpłatne – zaznacza dyrektor Centrum.
Ze względu na epidemię, NFZ przesunął ogłoszenie nowych konkursów, ale te mają zostać ogłoszone w maju. – Tym samym szacuję, że najpóźniej w lipcu będziemy mogli przyjmować pacjentów – uważa Mariola Kośmider.
Warto przypomnieć, że Centrum świadczy psychologiczną pomoc telefoniczną. Pod telefonami dyżuruje psycholog (508-625-115) a także pielęgniarka (664-183-587). Doradzają jak opiekować się chorym w domu, udzielają wsparcia medykom będącym na pierwszej linii walki z wirusem, a także osobom, które np. przebywają na kwarantannie i nie radzą sobie z izolacją.
Więcej o budowie Centrum pisaliśmy TUTAJ.
edxzwaz