Istnieją plany przekształcenia lubińskiego szpitala w spółkę prawa handlowego. – Tu nie chodzi o prywatyzację szpitala. Jest to przekształcenie w spółkę samorządową, a udziały podmiotów samorządowych są formą dokapitalizowania- wyjaśnia Edward Schmidt, dyrektor lubińskiego ZOZ-u.
Przekształcenie szpitala w spółkę prawa handlowego z udziałem samorządów służy temu, żeby na jej bazie utworzyć NZOZ, czyli Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotej. – Za pozyskane pieniądze, które byłyby udziałami poszczególnych samorządów w tej inwestycji, moglibyśmy zakupić nowy sprzęt i tym samym rozwijać szpital – dodaje dyrektor.
Dyrektor szpitala podkreśla, że przekształcenie w spółkę stwarza lepsze możliwości działania, a w skali kraju widać wyraźnie, że placówki medyczne, które działają już jako niepubliczne, są efektywniej zarządzane niż publiczne ZOZ-y. Dyrektor podaje tu za przykład Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych, które działa jako ośrodek niepubliczny realizujący m.in. podstawową opiekę.
Odbyły się już pierwsze rozmowy w tej sprawie, a gminy są zainteresowane tym pomysłem. Polkowice wstępnie zadeklarowały wolę współtworzenia samorządowego szpitala w formie spółki. Taką wolę wyraził również przedstawiciel prezydenta. – Po raz kolejny chcę zaznaczyć, że prezydent jest gotowy przejąć szpital i wziąć odpowiedzialność za placówkę, tak aby stała się ona najlepszym szpitalem w regionie – komentuje Damian Stawikowski, asystent prezydenta.
Nad sprawą będą zastanawiały się władze Rudnej, a Ścinawy nie złożyły dotychczas żadnej deklaracji. Udziałowcem w takim ZOZ-ie byłby również powiat lubiński.
Przy obecnych przepisach, przekształcenie trwałoby od roku do dwóch lat. Jednak, jak zapewnia dyrektor Schmidt, gdyby w życie weszły przygotowane już projektu ustaw związane z tworzeniem samorządowych szpitali, spółka mogłaby powstać w ciągu pół roku.
MS