Miejsce do spacerów z zabytkiem w tle

26

LUBIN. Będzie można pospacerować i przysiąść na ławce, by popatrzeć na jeden z najcenniejszych zabytków Lubina – XIV-wieczny portal na Galerii Zamkowej przestawiający scenę adoracji Chrystusa. Ośrodek Kultury Wzgórze Zamkowe, który zajmuje galerię, rok temu odnowił płaskorzeźbę, a teraz chce ją zabezpieczyć, a także odpowiednio wyeksponować, by umożliwić lubinianom i nie tylko im jej oglądanie.

 

Od kilku lat każdy może podziwiać portal na Galerii Zamkowej. Został on odpowiednio oświetlony, aby widać go było także w nocy. Pod koniec 2008 roku rozpoczęli prace specjaliści, którzy mieli odnowić płaskorzeźbę. Prace konserwatorskie zakończyły się równo rok temu, w kwietniu 2010 roku. Zapłacił za nie w części Ośrodek Kultury Wzgórze, w części Fundacja Polska Miedź.

Teraz Wzgórze Zamkowe chce zabezpieczyć zabytek, aby nie zaszkodziły mu ani deszcz, ani wiatr, ani wandale.

– Do końca lipca planujemy wykonać profesjonalne zabezpieczenie zabytku – mówi Piotr Bieruta z OK Wzgórze Zamkowe. – Ochrona portalu wykonana zostanie z hartowanego szkła, który zasłoni ją przed niekorzystnymi dla wiekowego piaskowca warunkami atmosferycznymi – dodaje.

Na dziedzińcu zamkowym, w pobliżu zabytku, stanie ponadto tablica z informacjami o portalu oraz kompleksie zamkowym. Będą na niej również archiwalne fotografie oraz kilka słów z historii. Wszystkie informacje wydrukowane zostaną w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim.

– Planowane prace stanowią kolejny, podjęty przez dyrektora Ośrodka – Marka Zawadkę – etap służący opiece i popularyzacji wiedzy o tym bezcennym zabytku – dodaje Piotr Bieruta.

Na zabezpieczeniu zabytkowego portalu jednak się nie skończy. Wzgórze chce również uatrakcyjnić dziedziniec zamkowy, przygotowując tam trakty spacerowe i stawiając ławeczki.

XIV-wieczny portal Galerii Zamkowej zwany jest dolnośląską perłą gotyckiej płaskorzeźby. Zadziwia, że zachował się on w tak dobrym stanie. W tympanonie portalu znajduje się grupa rzeźb przestawiających scenę adoracji. Pośrodku jest postać Chrystusa Boleściwego, po lewej stronie figura św. Jadwigi, a po prawej św. Marii Magdaleny. Poniżej klęczą fundator książę Ludwik I i jego żona Agnieszka.


POWIĄZANE ARTYKUŁY