Ten konkurs ma długą tradycję. Rywalizacja zazwyczaj jest ostra i poprzedzają ją długie przygotowania uczestników. Do 21 marca mogą się zgłaszać chętni, którzy chcieliby wziąć udział w 56. Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim. Tym razem impreza w szczególny sposób poświęcona będzie Czesławowi Miłoszowi, rok 2011 jest bowiem rokiem tego pisarza. Eliminacje powiatowe odbędą się 26 marca w Centrum Kultury Muza.
W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz dorośli. Do wyboru jest kilka kategorii: turniej recytatorski (repertuar obejmuje 3 utwory w całości lub fragmentach: 2 utwory poetyckie oraz prozę, uczestnik wykonuje prozę i 1 utwór poetycki, łączny czas wykonania nie może przekroczyć 10 minut), turniej wywiedzione ze słowa (repertuar jest dowolny, np. wiersz lub jego fragment, monolog literacki, collage tekstów; dowolna forma prezentacji, np. teatr jednego wiersza, łączenie słowa mówionego ze śpiewem, z dźwiękiem, ruchem, rekwizytem; czas występu nie może przekroczyć 7 minut), turniej teatrów jednego aktora (obowiązuje przygotowanie spektaklu w oparciu o dowolny materiał literacki, do 30 minut), turniej poezji śpiewanej (repertuar obejmuje 3 utwory śpiewane i 1 recytowany, uczestnik wykonuje 2 utwory śpiewane, 1 utwór recytowany, łączny czas występu nie może przekroczyć 10 minut).
W związku z tym, że rok 2011 jest rokiem Czesława Miłosza, w przeglądzie wojewódzkim oraz w spotkaniach finałowych uczestnicy turniejów recytatorskiego oraz poezji śpiewanej mogą ubiegać się o zdobycie nagrody specjalnej za interpretacje utworu Czesława Miłosza (utwór ten może wchodzić w skład repertuaru, może też być zgłoszony dodatkowo).
Konkurs organizowany jest pod patronatem Ministerstwa Kultury i Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Szczegóły dotyczące konkursu można znaleźć na stronie internetowej Centrum Kultury Muza: www.ckmuza.eu/konkursy/-ogolnopolski-konkurs-recytatorski
Zgłoszenia przyjmowane są w Muzie (pokój nr 20) do 21 marca.