27. Finał WOŚP, policjanci ostrzegają

38

Przed nami kolejny, już 27 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak co roku lubińscy funkcjonariusze czuwać będą nad bezpieczeństwem wolontariuszy jak również sprawdzać, czy kwestowanie jest prowadzone przez osoby uprawnione. Policjanci apelują o rozwagę i przestrzeganie w tym dniu szczególnych środków ostrożności.

W najbliższą niedzielę 13 stycznia br. lubińscy funkcjonariusze będą czuwać nad bezpieczeństwem XXVII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym czasie na ulicach naszego powiatu pojawi się większa liczba policyjnych patroli prewencyjnych, ruchu drogowego oraz operacyjnych. Lubińscy funkcjonariusze, działania prewencyjne rozpoczęli od szkolenia wolontariuszy na temat bezpiecznego kwestowania.

Poniżej kilka wskazówek, których przestrzeganie na pewno zwiększy bezpieczeństwo wszystkich osób kwestujących:

Unikajcie miejsc słabo oświetlonych i rzadko uczęszczanych przez ludzi, takich jak podwórka, bramy przejściowe, a po zmroku parki lub skwery.

· Nie chodźcie sami. Najlepiej zbierać datki w towarzystwie przyjaciół, kolegów. Szczególnie ważne jest, abyście wracając do Waszego sztabu, po zakończeniu zbiórki pieniędzy, poruszali się w grupie, korzystajcie z pomocy Waszych znajomych, bliskich.

W razie napadu nie starajcie się za wszelką cenę ratować puszki, pamiętajcie, że zdrowie jest najważniejsze. Zapamiętajcie natomiast jak najwięcej szczegółów z rysopisu sprawcy.

Podczas ucieczki sprawcy, głośno wzywajcie pomocy i jak najszybciej przekażcie Policji informację o kradzieży.

Pod żadnym pozorem nie zostawiajcie puszki z pieniędzmi bez nadzoru, bowiem niektórzy tylko na to czekają.

Unikajcie też dużego tłoku. Możemy nawet nie zauważyć zniknięcia puszki.

Jeżeli będziecie świadkami sytuacji wymagającej interwencji policjantów alarmujcie dzwoniąc pod bezpłatne numery telefonów 997, 112.

Porady dla darczyńców Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy:

– Każdy z wolontariuszy będzie wyposażony w identyfikator ze zdjęciem, numerem ankiety oraz adresem wolontariusza. Identyfikator musi być wypisany czytelnie, zdjęcie wyraźne, a wizerunek osoby na zdjęciu powinien odpowiadać wyglądowi wolontariusza.

– Na identyfikatorze musi znajdować się logo Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

– Identyfikator musi być noszony przez wolontariuszy w widocznym miejscu.

– Skarbonka wolontariusza musi być oklejona banderolami Fundacji WOŚP. Na górze przy otworze do wrzucania pieniędzy powinien znajdować się wyraźnie napisany ten sam numer kwestującego, który widnieje na identyfikatorze.

– W przypadku podejrzenia, że osoba może podszywać się pod wolontariusza WOŚP, posługuje się podrobionym identyfikatorem bądź puszka do której zbierane są datki wygląda podejrzanie, należy skontaktować się z Policją (numer telefonu alarmowego 997 lub 112).


POWIĄZANE ARTYKUŁY