Szanse Lubina na Euro 2012

40

 

Lubin ponowił swoją ofertę dotyczącą zaplecza sportowo – rekreacyjnego podczas mistrzostw Euro2012 i znalazł się na liście miast, która zostanie wysłana do ministerstwa sportu.

Jak informowaliśmy tydzień temu Platforma Obywatelska podczas konferencji prasowej oświadczyła, że wojewoda dolnośląski na jednym z posiedzeń komitetu ds. organizacji Euro2012 wyeliminował m.in. Lubin z listy miast, które mogłyby stać się zapleczem sportowym dla drużyn grających w mistrzostwach na Dolnym Śląsku. Wojewoda stanowczo temu zaprzeczył. Tymczasem w poniedziałek odbyło się kolejne spotkanie komitetu, podczas którego dolnośląskie miasta, w tym Lubin, prezentowały swoje oferty.

– Po ostatnim zamieszaniu prezydent nakazał wyjaśnić wątpliwości – tłumaczy Krzysztof Maj, rzecznik prezydenta. – Udzieliliśmy dodatkowych wyjaśnień, by rozwiać wszelkie wątpliwości. W tej informacji  umieściliśmy wymogi UEFA, które dzisiaj Lubin spełnia, jak i te które będziemy spełniać w najbliższym czasie.

W informacji uzupełniającej, która wczoraj został złożona, widnieją dane dotyczące zabudowy hotelowej. – Zaproponowaliśmy dwie lokalizacje dla nowych hoteli – przy Centrum Rekreacyjno – Sportowym oraz przy lotnisku – wyjaśnia Robert Raczyński, prezydent Lubina. – Obydwie lokalizacje spełniają wszystkie określone przez UEFA wymagania dotyczące czasów przejazdu na stadion, lotnisko, do boisk treningowych i centrów rehabilitacyjnych. Natomiast odległości bazy treningowej od hotelu, lotniska i stadionów nie przekraczają 20 min.

Dodajmy, że miesiąc temu KGHM Zagłębie Lubin rozpoczęło także budowę nowoczesnego stadionu  na 16 000 miejsc z pełnowymiarowym boiskiem piłkarskim. Bezpośrednio przy stadionie powstaną dwa pełnowymiarowe boiska treningowe w tym jedno ze sztuczną nawierzchnią. Dodatkowo dwa boiska ze sztuczną trawą piłkarską i ze sztucznym oświetleniem są już budowane. Pierwsze gotowe będzie jeszcze w roku 2007 a drugie w 2008.

Do wyboru będą dwa centra prasowe znacznie przekraczające minimalne wymagania UEFA, jedno przy stadionie piłkarskim a drugie przy centrum rehabilitacyjno-sportowym.

– W ofercie zostały wyraźnie zaznaczone atuty naszego miasta – wylicza Krzysztof Maj. – Posiadamy własne lotnisko międzynarodowe. W 2009 roku powstanie stadion piłkarski, drogowy węzeł komunikacyjny (trasa S-3, DK nr 5, 20 km do autostrady A4), planowane jest połączenia kolejowe z Wrocławiem, Legnicą, Głogowem, z przystankiem kolejowym przy stadionie i lotnisku oraz budowa nowoczesnego centrum rehabilitacyjno-sportowego (rozpoczęta realizacja).

Listę około 30 propozycji centrów treningowo – pobytowych z województw dolnośląskiego i opolskiego zaakceptował komitet.

– Jesteśmy na etapie weryfikowania wszystkich poprawionych formularzy, które jeszcze do nas spływają – tłumaczy Tomasz Kinal z biura Euro2012 we Wrocławiu. – Dodam jedynie, że nasza oferta na tle innych województw jest najbardziej obszerna i komisja UEFA będzie miała w naszym regionie największy wybór.

Nie wiadomo kiedy UEFA wybierze poszczególne bazy. Nikt nie potrafi precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie. Wiadomo jedynie, że ostateczną decyzję i tak podejmą dyrektorzy techniczni poszczególnych reprezentacji.

KaSt


POWIĄZANE ARTYKUŁY