Funkcjonariuszy Policji ciągle brakuje. Taka jest smutna rzeczywistość. Do tej pory procedury rekrutacji do czynnej służby w szeregach policji były długie i skomplikowane. Wymagania stawiane kandydatom często przerastały ich umiejętności i zostali odrzucani na samym początku procedury rekrutacyjnej.
Teraz zmieniono niektóre punkty w rekrutacji. I tak na przykład jeśli do tej pory dobór do służby prowadzony był akcyjnie, to teraz prowadzony bezie w sposób ciągły. Procedura rozpoczyna się z chwilą złożenia wymaganych dokumentów przez kandydata.
Oprócz tego kandydaci na policjantów nie będą musieli składać zaświadczenia z KRK. Policja realizuje to sprawdzenie w ramach postępowania sprawdzającego.
Ocena z testu wiedzy ma teraz charakter rankingowy, to znaczy, że kandydat bez względu na uzyskaną liczbę punktów będzie kierowany na kolejny etap, tj. jna test ze sprawności fizycznej, a do tej pory aby przejść do etapu sprawnościowego kandydaci musieli zdobyć minimum 25 z 40 możliwych punktów. Wynik negatywny z oceny sprawności fizycznej lub wywiadu zorganizowanego kandydat będzie mógł poprawić, jeżeli w terminie od 30 do 60 dni od dnia, w którym uzyskał ten wynik złoży oświadczenie, że w dalszym ciągu ubiega się o przyjęcie do służby w Policji. Wtedy w najbliższym terminie przystąpi do poprawy tego etapu. Jeżeli ponownie uzyska wynik negatywny będzie mógł przystąpić po raz kolejny do procedury doboru po upływie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia postępowania kwalifikacyjnego. Do tej
pory wynik negatywny z testu sprawnościowego skutkował przerwaniem postępowania kwalifikacyjnego, a chętny do pracy w Policji mógł ponownie przystąpić do procedury doboru dopiero po ogłoszeniu przez Komendanta Głównego Policji nowych terminów i limitów przyjęć do służby.
Uproszczona procedura doboru do służby w Policji poszerzona została o kandydatów na członków personelu medycznego w oddziałach prewencji Policji, a kandydaci posiadający wykształcenie wyższe drugiego stopnia (mgr lub inne równorzędne) o kierunku przydatnym do służby w Policji (administracja, prawo, ekonomia i informatyka) uzyskują dodatkowe punkty tj. 18, natomiast kandydaci posiadający wykształcenie wyższe drugiego stopnia (mgr lub równorzędne) o innym kierunku uzyskują dodatkowe punkty tj. 14, a nie jak to tej pory odpowiednio 18 i 16 punktów.
Ewa Chojna