Internet pod strzechy

26

Najpierw sto rodzin, potem jeśli się uda mieszkańcy wszystkich wsi w gminie Lubin podłączeni zostaną do szerokopasmowego internetu. Władze gminy otrzymały właśnie unijne dofinansowanie na realizację programu „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w gminie Lubin”.

 

W sumie do kasy gminy Lubin wpłynie kwota ponad 2 mln zł. Za te pieniądze wybrane gospodarstwa mają zostać połączone ze światem za pomocą internetu.

Najpierw z dwudziestu miejscowości wytypowanych zostanie sto rodzin w trudniejszej sytuacji materialnej, w której jedna z osób jest niepełnosprawna, bądź w której dziecko korzysta ze stypendium socjalnego, albo ze świadczeń socjalnych lub rodzinnych.

– Rodziny te typować będzie najprawdopodobniej gminny ośrodek pomocy społecznej – dodaje Janusz Łucki.

Wybrani zostaną nieodpłatnie przeszkoleni oraz a ich domy wyposażone w sprzęt komputerowy.

Doprowadzenie internetu do wiejskich domostw to jednak nie wszystko. W ramach projektu w sprzęt komputerowy doposażone zostaną biblioteki gminne, świetlice wiejskie oraz szkoły podstawowe. Władze lubińskiej gminy wytypowały do tego celu bibliotekę w Raszówce, świetlice w Krzeczynie Małym, Chróstniku, Składowicach, Osieku, Wiercieniu i Pieszkowie.
Projekt realizowany będzie przez trzy najbliższe lata. Jego zakończenie zaplanowano bowiem na rok 2012.


POWIĄZANE ARTYKUŁY