Doświadczają jej w domu i w szkole. Fizyczna i psychiczna przemoc dotyczy coraz młodszych dzieci i jest zjawiskiem coraz częstszym. Chcąc zwrócić uwagę na ten problem MOPiWTU zorganizował cykl spektakli dla młodzieży. Pierwsze adresowane są do uczniów V i VI klasy szkoły podstawowej.
„Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie…” to spektakl profilaktyczny, który krakowscy aktorzy Teatru Greckiego Katharsis zaprezentowali dziś uczniom lubińskich podstawówek.
Przedstawienie jest próbą zwrócenia uwagi na problem stosowania fizycznej i psychicznej przemocy. Badania wskazują, że w ponad połowie polskich rodzin rodzice stosują przemoc wobec własnych dzieci. One z kolei przemoc stosują we własnym życiu. Aby przerwać to błędne koło, trzeba uświadomić ludziom ogrom szkód wynikających ze stosowania przemocy i skończyć ze społecznym przyzwoleniem na stosowanie jej wobec dzieci. Trzeba zacząć o tym wstydliwym problemie rozmawiać.
– Aktorzy grający w przedstawieniu próbowali nam wytłumaczyć, że przemoc to nie jest dobra rzecz – mówiły tuż po spektaklu Wiktoria, Ola i Justyna z klasy 5a SP nr 7. – Chodzi też o to, że mamy się nie bić, bo przemoc przechodzi z pokolenia na pokolenie. Jeśli zaś ktoś tego doświadcza, to powinien szukać pomocy w specjalnych poradniach – dodają zgodnie.
Jutro z kolei na spektaklach w CK Muza pojawią się uczniowie gimnazjum. Obejrzą przedstawienie „Jeśli nadejdzie jutro”.
– Spektakle mają spełniać rolę profilaktyczną. Wracamy do tego typu formy edukacji po kilkuletniej przerwie – podsumowuje Robert Kozon, dyrektor Miejskiego Ośrodek Profilaktyki i Wczesnej Terapii Uzależnień.