Capoeira, kyokushin, taekwondo, goju ryu, boks oraz szermierka – to sztuki walki, które zaprezentują kluby podczas Festiwalu Sztuk Walk, zaplanowanego na niedzielę, 13 grudnia o godz. 15.00 w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 14 w Lubinie (wstęp wolny). To pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.
Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Lubin Miasto Mistrzów, które wcześniej organizowało imprezy sportowe dla młodzieży, m.in.: Turniej Mikołajkowy w halowej piłce nożnej chłopców, Otwarte Mistrzostwa Lubina sztafet w pływaniu oraz Turnieje piłkarskie o Puchar Prezydenta Lubina „Euro Lubin 2008” i „Euro Lubin 2009”.
Festiwal Sztuk Walk będzie pierwszą taką imprezą w Lubinie – Impreza ma na celu zaktywizowanie lubińskiego środowiska sportowego. Podczas Festiwalu zaprezentują się lubińskie kluby sportowe na co dzień trenujące młodzież w różnych odmianach sztuk walk. Prezentacje te pozwolą wypromować aktywność sportową wśród młodzieży, a rodzicom pozwolą ocenić postępy ich dzieci – mówi Piotr Midziak, prezes Stowarzyszenia Lubin Miasto Mistrzów.
Podczas Festiwalu rodzice, którzy nie zdecydowali się jeszcze, gdzie ich dzieci mogłyby aktywnie spędzać czas będą mogli spotkać się z trenerami i uzyskać bliższych informacji o korzyściach z uczestnictwa dzieci w danych zajęciach. Festiwal oprócz aktywności sportowej wśród młodzieży ma również na celu przeciwstawić się negatywnym postawom związanych z używaniem alkoholu czy też zachęcić ich do podnoszenia swojej sprawności fizycznej pokazując alternatywę w stosunku do komputerów i konsol gier.
Opis dyscyplin:
BOKS
Boks to sport, w którym dwóch zawodników walczy ze sobą jedynie przy użyciu pięści. Jest jedną z najstarszych dyscyplin sportowych, pojawił się już w programie igrzysk w starożytnej Grecji. Jako sport w czasach nowożytnych narodził się w roku 1719 r. kiedy to Amerykanin James Figg założył przy Tottenham Court Road w Londynie "akademię" boksu. Na Igrzyskach Olimpijskich od 1904 roku. W Lubinie klub bokserski powstał 1968 roku. Jednym z pierwszych trenerów był mistrz olimpijski z Rzymu Kazimierz Pażdzior. Drużyna przez wiele lat występowała w pierwszej lidze, zdobywając brązowy medal Mistrzostw Polski. Klub wychował wielu reprezentantów Polski a jego pięściarze zdobywali najwyższe laury w Polsce i na całym świecie. W ostatnich dniach nasi zawodnicy zdobyli 1 złoty i 4 brązowe medale finału Pucharu Polski.
Miejsce treningów
„Pałacyk” ul. Marii Curie-Skłodowskiej 46
poniedziałek-piątek od 18.00
Kontakt
„Pałacyk” ul. Marii Curie-Skłodowskiej 46
Marek Zajdel 600 374 532
CAPOEIRA
Brazyliska sztuka walki łącząca w sobie elementy tańca walki i śpiewu. Została utworzona w XVIII i XIX wieku przez brazylijskich niewolników w Brazylii. Bardzo dynamiczna i pokazowa, a zarazem niebezpieczna. Odbywa się na zasadzie gry dwóch zawodników wymieniających między sobą techniki ataku, obrony i różnorodne akrobacje. Nazywana najgroźniejszym z tańców i najpiękniejszą z walk. Z capoeirą nieodłącznie wiąże się rytuał roda (wym. hoda, z port. krąg, koło). Capoeiristas tworzą zamknięty krąg, którego głównym elementem jest orkiestra – bateria. Gracze parami wchodzą do kręgu, by tam prowadzić symulowaną walkę – jogo, która niejednokrotnie przeradza się w realną agresywną walkę (Jogo duro). Pozostali w tym czasie muzyką i śpiewem nadają całości energię – axé.*
Miejsce treningów
hala sportowa w Szkole Podstawowej nr 14
ul. Norwida 10
poniedziałek i środa godz. 20.00
Kontakt
Robert Witkowski 880 246 932
Paweł Kardis 509 156 598
KARATE GOJU RYU
Goju Ryu obok Wado Ryu, Shito Ryu oraz Shotokanu to jeden z 4 tradycyjnych, podstawowych styli karate, od których wywodzą się inne style. Poza ćwiczeniem podstaw ćwiczymy kihon (kombinacje technik), które następnie łączone są w kata (walkę z wyimaginowanym przeciwnikiem). Również wykonywane są ćwiczenia ze współpartnerem, techniki ręczne (bloki, uderzenia) zarówno twarde jak i miękkie (z nazwy stylu go – twarde jo – miękkie), techniki nożne: kopnięcia, cięcia oraz rzuty i samoobrona. Na treningu wyróżniamy walkę ji ju kumite (wolna walka) oraz jej odmianę dla zaawansowanych stażem zawodników goju kumite tj. walka realna bez zasad, oczywiście z zachowaniem zasad fair play w trakcie treningu (kontrola ataku na punkty witalne) oraz walkę sportową wg przepisów WKF (World Karate Federation). Poza ćwiczonymi kata gekisa dai ichi, gekisa dai ni i paroma innymi, które ćwiczą pozycje walki oraz technikę, wyróżniamy kata sanchin kwintesencję stylu kata twarde wykonywane przy dużym ciągłym napięciu mięśni, oddychamy w nim przeponowo wzmacniając tym samym narządy wewnętrzne. W goju ryu stosujemy również ćwiczenia wzmacniające siłę przy wykorzystaniu tarcz, makiwary oraz utwardzające ciało, gdyż główna zasada goju ryu brzmi "ćwicz tak abyś mógł przyjąć każdy cios, a uderzaj tak abyś nie musiał przyjmować następnego ciosu". Oczywiście przy zachowaniu szczególnej uwagi na ataki w okolice głowy (jodan) oraz krocza szczególnie zalecane podczas goju kumite.
Miejsce treningów
Szkoła Podstawowa nr 12 w Lubinie
ul. Sowia 7
poniedziałki i środy od 18.00
Kontakt
Zbigniew Dziubek 505 184 907
email: gojuryu@vp.pl
KARATE KYOKUSHIN
Karate łączy rozwój fizyczny z rozwojem psychicznym. Nie jest jedynie sportem lecz także sztuką życia, w której eksponuje się skromność oraz szacunek dla drugiego człowieka, wartości dzisiaj tak cenne! Karate rządzi się swoją własna etyką. To kodeks, który nakazuje szacunek wobec rodziców, starszych, uczy pokory, zdyscyplinowania oraz zakazuje stosowania sztuki walki poza salą treningową. Sosai Oyama, twórca karate kyokushin powiedział: „Karate zaczyna się i kończy na uprzejmości, a dobre maniery muszą być nienaganne. Karatekę powinno poznawać się nie tylko po wspaniałej sprawności fizycznej ile po uprzejmości, uśmiechu i chęci niesienia pomocy.” Najprościej rzecz ujmując kodeks karate to kodeks dobrego wychowania.
Miejsce treningów
Szkoła Podstawowa nr 9 w Lubinie
ul. Legnicka 1
OSiR Lubin – specjalistyczna salka treningowa
ul. Odrodzenia 28b
Kontakt
Ryszard Semik tel. 603 241 313
SZERMIERKA
Szermierka, dawniej zwana fechtunkiem, jest jednym z najstarszych sportów walki. Fechtunek od zawsze kształtował młodych ludzi. Cechami prawdziwego szermierza są: inteligencja, precyzja, wytrwałość oraz szacunek dla przeciwnika. Szermierka jest jedną z czterech dyscyplin sportowych, które są rozgrywane na wszystkich nowożytnych igrzyskach olimpijskich. Fechtunek reprezentują trzy rodzaje broni: szpada, szabla i floret. Klub "Olimp" skupia się wyłącznie na walce szpadami, która jest o wiele bardziej techniczna od dwóch wyżej wymienionych. Walka na szpady polega na zadawaniu pchnięć w dowolną część ciała, co wiąże się ze zdobywaniem punktów. Szermierka jest nie tylko sportem, ale także sposobem na relaks, poznanie ciekawych ludzi a także niesamowitą przygodą życia.
Miejsce treningów
Młodzieżowy Dom Kultury w Lubinie
ul. KEN 6a
Kontakt
Młodzieżowy Dom Kultury w Lubinie
ul. KEN 6a
Lubin 59-300
tel/fax (076) 847 86 64
TAEKWON-DO
Taekwon-do jest to koreańska sztuka walki i samoobrony, która rozwija się od 1955 roku. Wymyślona i naukowo opracowana przez generała armii południowo-koreańskiej, wielkiego mistrza Choi Hong Hi.
W dosłownym tłumaczeniu słowo Taekwon-do znaczy:
Tae – stopa, noga
Kwon – pięść
Do – droga, sztuka życia
Polega na umiejętnym użyciu ciała do samoobrony i na jego doskonaleniu, co jest możliwe przez fizyczny i psychiczny trening.
Łączy w sobie korzyści: zdrowotne, płynące z wieloletniego nieprzerwanego treningu, praktyczne, wynikające z umiejętności walki, kształtujące psychikę, poprzez zmagania się z własnymi ograniczeniami i słabościami podczas treningu.
Podstawą Taekwon-do jest system założeń filozoficzno-moralnych oraz metodyka treningu, oparta na pięcioelementowej kompozycji:
1.Doskonalenie technik podstawowych
2.Doskonaleniu układów formalnych
3.Doskonaleniu walki
4.Doskonaleniu samoobrony
5.Utwardzaniu i hartowaniu powierzchni uderzeniowych i blokujących.
Treningi
I Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie
ul. Kopernika 7
poniedziałek – czwartek 16.00-19.00
piątek 16.00-17.30
Kontakt
Klub Koreańskiej Sztuki Walki Taekwon-do
ul. Komisji Edukacji Narodowej 6a
59-300 Lubin
tel/fax: 076 847 86 64
Normal
0
21
false
false
false
PL
X-NONE
X-NONE
MicrosoftInternetExplorer4