Wieczór z arcyciekawym człowiekiem

33

Marzenia są do spełnienia – taki wniosek można wyciągnąć po przeczytaniu biografii słynnego polskiego obieżyświata. Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Odrodzenia 24 serdecznie zaprasza na spotkanie z Jackiem Pałkiewiczem – reporterem od ponad 35 lat przemierzającym peryferia wszystkich kontynentów. Z twórcą survivalu w Europie będzie można porozmawiać w czwartek, 3 grudnia o godz. 17.00 w siedzibie czytelni.

 

Bohater wieczoru, zanim został dziennikarzem, zarabiał na życie jako oficer na statkach bandery panamskiej, pracował w kopalni złota w Ghanie na głębokości 1600 m, poszukiwał diamentów w Sierra Leone, pływał jako kapitan na wielkich jachtach.

Przepłynął samotnie Atlantyk na pięciometrowej łodzi ratunkowej, bez radia i sekstantu. Jego rejs, pierwszy tego rodzaju w historii żeglugi, był swego rodzaju laboratorium psychologii kosmicznej.

Badacze z NASA byli zainteresowani problematyką deprywacji w czasie jego 44-dniowej żeglugi i wykorzystaniem doświadczenia dobrowolnego rozbitka w warunkach ekstremalnej izolacji.

 

Założona przez niego w 1983 r. we Włoszech szkoła przetrwania stała się wzorem do naśladowania w wielu krajach. Współpracował z rosyjskim Centrum Szkolenia Kosmonautów w programie survivalowym. Uczy elitarne jednostki specjalne strategii przetrwania w odmiennych strefach klimatycznych.

Kierował wieloma ambitnymi wyprawami międzynarodowymi pod wszystkimi szerokościami geograficznymi świata w poszukiwaniu osobliwości ginących cywilizacji, niezwykłych zjawisk i ludzi. Poznał największe dżungle naszej planety i należy do ostatniej już chyba generacji eksploratorów pustyń.

Zna bardzo dobrze Indochiny i Syberię. Najczęściej podróżował w stylu dziewiętnastowiecznych odkrywców: na wielbłądach, jakach, słoniach, bądź reniferowymi zaprzęgami, piechotą, chińskim sampanem czy indiańskimi pirogami.

Źródło: palkiewicz.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY