Zagraj w planszówki, włącz myślenie

81

Carcassone, Dixit, Splendor, Dobble – miłośnicy planszówek z pewnością wiedzą, co znaczą te słowa. Pozostali będą mogli sprawdzić sami już za tydzień na otwartym festiwalu gier planszowych, który przede wszystkim jest dobrą okazją i pretekstem do tego, żeby… włączyć logiczne myślenie.

Liga OGarnięcia zwolnieni

– Jesteśmy z jednej, matematyczno – fizycznej klasy i stąd pomysł na projekt poświęcony logicznemu myśleniu, które przydaje się przecież wszędzie, nie tylko w szkole. Ułatwia zapamiętywanie, łączenie faktów, zadawanie właściwych pytań – tłumaczą dziewczyny z I Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie, które w ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z teorii” organizują festiwal gier planszowych, żeby zachęcić innych do… myślenia.

Ligę OGarnięcia tworzy pięć ambitnych licealistek. Już udało im się zaprosić do współpracy wielu partnerów:

– Nawiązaliśmy kontakt z organizatorami wrocławskiego festiwalu planszówek Gratislavia, którzy pomogli nam merytorycznie, wzorujemy się też na ich regulaminie. CK Muza udostępniło nam błękitną salę, Starostwo Powiatowe wyraziło zgodę na wywieszenie plakatów w autobusach, pomagają nam też lokalne media – wymienia Natalia Jałosińska. – Ważnym partnerem jest Rebel.pl, który na festiwal wypożycza nam gry: te o które prosiłyśmy, ale obiecał też niespodzianki. To na start. Mamy nadzieję, że ten festiwal wpisze się na stałe w kalendarz lubińskich imprez – dodaje Paula Gruca.

Festiwal startuje o godz. 14, w niedzielę, 5 lutego w CK Muza. Dziewczyny zapraszają wszystkich, także humanistów, do wspólnego intensywnego myślenia:

– Planszówki to przede wszystkim dobra zabawa, a logiczne myślenie włącza się w trakcie. Nie ma zapisów, wstęp na festiwal jest wolny, trzeba tylko wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem – mówią „zwolnione”

Jeśli wszystkie zamierzenia się powiodą, wkrótce lubinianie będą mogli też spróbować swoich sił w „Escape room” – zespołowej grze logicznej, w której grupa śmiałków zostaje zamknięta w pokoju, żeby w określonym czasie się z niego wydostać – oczywiście rozwiązując zagadki. Gra nie tylko zmusza do umysłowego wysiłku, ale uczy pracy w grupie i integruje zespół. Dziewczyny pracują nad tym, żeby w mieście powstały dwa takie pokoje. Póki co, dla rogrzewki, na swoim facebooku zamieszczają łamigłówki i rebusy.

Ale i to nie wszystko, co w ramach Ligii OGarnięcia szykują dziewczyny:

– Razem z lokalną grupą harcerską planujemy w Chocianowie grę terenową dla uczniów wszystkich szkół, w trzech grupach wiekowych. W mieście rozmieszczone zostaną punkty z zagadkami i zadaniami, będą też nagrody – mówią „zwolnione”.

To wszystko licealistki robią w czasie wolnym i jak mówią, sprawia im to dużo radości.

– Udział w tym projekcie wiele daje. Przede wszystkim doświadczenie, bo dzięki olimpiadzie każda z nas wie, jak wygląda praca z projektem, jak zarządzać czasem i zespołem, jaki wkład musiałyśmy włożyć w tę pracę, ile to wszystko trwa, z jakimi problemami można się spotkać. Certyfikat potwierdza, że udało nam się doprowadzić projekt do końca – mówi Natalia Jałosińska.

festiwal plaszowki zwolnieni liga ogarnięcia


POWIĄZANE ARTYKUŁY