Według jednych tylko szpecą krajobraz, innych wprawiają w… osłupienie. Niemal stumetrowej wysokości stalowe konstrukcje powoli wpisują się w powiatowy krajobraz. Nasze słupy co prawda nie wyglądają jak te na zdjęciu poniżej, ale dzięki nim udało się uratować niemal 250 hektarów lasów.

Powoli dobiega końca budowa linii elektroenergetycznej 400 kV od stacji 400/110 kV Czarna do stacji 220/110 kV Polkowice. Pierwsze przewody zawisną już w marcu – deklaruje wykonawca. Budowa linii energetycznej jest efektem porozumienia zawartego między marszałkiem, wojewodą, Polskimi Sieci Energetycznymi i lokalnymi samorządami. Porozumienie zakłada rozbudowę i modernizację siedmiu linii wysokiego napięcia oraz rozbudowy trzech stacji elektroenergetycznych, które pozwolą znacznie poprawić stan infrastruktury na Dolnym Śląsku.
Linia Polkowice – Czarna przebiega w znacznej części przez tereny leśne Nadleśnictwa Lubin. Wylesienia objęły 14 hektarów lasów.
– Dla ograniczenia trwałych strat w drzewostanach zaproponowano budowę linii w technologii nadleśnej, w której wycinka dotyczy wyłącznie lokalizacji słupów, natomiast pod przewodami linii prowadzona jest normalna gospodarka leśna – wyjaśnia Izabela Sagan z Agencji Promocji Inwestycji. – Linia zostanie zawieszona nad lasem, a wysokość słupów zależy w tej technologii od docelowej wysokości drzew i profilu terenu. Słupy nadleśne są zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów wyższe niż standardowe konstrukcje: w przypadku linii 400 kV Czarna – Polkowice najwyższy słup nie przekroczy wysokości 85 metrów – dodaje Sagan.
– Bardzo cieszymy się, że udało się przekonać inwestora do przeprowadzenia przy tej inwestycji linii nadleśnych – mówi Norbert Wende, rzecznik prasowy lubińskiego nadleśnictwa. – Dzięki temu uratowano niemal 250 hektarów lasów, które przy budowie tradycyjnych linii zostałyby wycięte.
Cały czas trwa budowa fundamentów pod słupy: wylano już 25 z 78 zaplanowanych na trasie linii stanowisk (z czego 17 fundamentów jest już zasypanych). Na kolejnych ośmiu rozpoczęto wykopy i zbrojenia. W naszym powiecie dotychczas postawiono już pięć konstrukcji, a siedem kolejnych jest w toku. Docelowo postawionych tu zostanie 45 słupów, z czego 23 na terenie gminy Lubin, pozostałe na terenie gminy Rudna. Wykonawca zakłada, że rozpocznie montować przewody w już marcu.
Praca wrze również na stacji elektroenergetycznej Czarna, niedaleko Czerńca w gminie Lubin. Do dziś między innymi wybudowano budynek nastawni, zamontowano specjalistyczne urządzenia (szafy przekaźnikowe, baterie kondensatorów, monitoring transformatorów), wyremontowano kanały kablowe, a w nowobudowanej części rozdzielni postawiono konstrukcje wysokie. W dni, w które nie ma mrozów, budowana jest kanalizacja odwadniająca w drogach.
Rozbudowa stacji Czarna daje możliwość przesyłu mocy do stacji Polkowice i stacji Żukowice z innych elektrowni (Bełchatów, Opole). Realizacja tego zadania pozwoli rozpocząć kolejne bardzo istotne dla regionu inwestycje, a mianowicie modernizację linii 400 kV Czarna – Mikułowa oraz linii 400 kV Czarna – Pasikurowice.
