Prawosławni świętują Wigilię

20

PICT0053.jpgDzisiejszego wieczoru wyznawcy prawosławia wezmą udział w specjalnym nabożeństwie, podzielą się prosforą i zasiądą do wigilijnych stołów. 6 stycznia w tradycji Kościoła prawosławnego wypada bowiem Wigilia Bożego Narodzenia. Również katolicy mają dziś święto – Trzech Króli.

Święta Bożego Narodzenia w Cerkwi prawosławnej trwają o jeden dzień dłużej niż w Kościele katolickim. 6 stycznia świętowana jest Wigilia, 7 stycznia – Boże Narodzenie. 8 stycznia, drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, nazywany jest Soborem Przenajświętszej Bogurodzicy, a trzeci dzień, 9 stycznia, poświęcony jest pamięci pierwszego męczennika za wiarę chrześcijańską, arcydiakona Stefana.

Boże Narodzenia w Kościele prawosławnym poprzedza post filipowy, tzw. fylypiłka, która trwa 40 dni. W ostatni dzień postu, czyli w wigilię, zwaną też soczelnyk, światy weczyr, prawosławni spotykają się w swoich domach na wieczerzy wigilijnej. Dzielą się prosforą, składają życzenia i zasiadają do stołu wigilijnego. Spożywane są m.in. śledzie, kutia, ale również coś, czego nie ma nigdzie indziej – kyselycia, gęsty zaczyn z drożdży, płatków owsianych, wody i mąki.

W nocy, o godzinie 24, wszyscy spotykają się w cerkwi na odpowiedniku katolickiej pasterki. W Lubinie w prawosławnej parafii Świętej Trójcy świętować będzie ponad 350 rodzin, w większości są to Łemkowie.

6 stycznia również katolicy mają swoje święto – Trzech Króli. Jakiś czas temu pojawił się pomysł, aby ten dzień ustanowić wolnym od pracy. Sejm jednak się na to nie zgodził i katolicy muszą pracować. Dziś do marszałka Sejmu ponownie jednak trafi obywatelski projekt ustawy w tej sprawie.

MRT

Na zdjęciu proboszcz prawosławnej parafii Świętej Trójcy ksiądz Bogdan Repeła


POWIĄZANE ARTYKUŁY