Zmieniłeś adres albo nazwisko? Pamiętaj też o wymianie dowodu osobistego. Według zmian wprowadzonych do ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych od 1 stycznia urzędnicy mogą unieważnić dowód osobisty obywatela.
Dotychczas nie wszyscy mieszkańcy naszego miasta stosowali się do obowiązku wymiany dowodów osobistych, np. po zmianie nazwiska w związku z zawarciem związku małżeńskiego lub zmianą adresu. Według obowiązującej dotychczas ustawy do obowiązków obywatela należało wystąpienie o zmianę dowodu w ciągu dwóch tygodni od zmiany danych. Jeżeli ktoś tego nie zrobił, teoretycznie można go było ukarać grzywną lub ograniczeniem wolności za uchylanie się od obowiązku wymiany nieważnego dokumentu lub jego posiadania. W praktyce nikt tego nie stosował i obywatele posługiwali się nieważnym dokumentem.
– Nie wszyscy stosowali się do tego obowiązku, dlatego wprowadzono istotne zmiany: jeśli w ciągu 3 miesięcy od zmiany danych, obywatel nie wymieni dowodu osobistego, to zostaje on unieważniony w ogólnopolskim rejestrze. W konsekwencji może się okazać, że zgłaszając się do urzędu czy banku nie załatwimy swoich spraw – wyjaśnia Kazimierz Śliwowski, naczelnik wydziału spraw obywatelskich Urzędu Miejskiego.
Warto dodać, że za wymianę dowodu zapłacimy 30 zł, a na jego wydanie będziemy musieli czekać około miesiąca. Jego wymiana jest konieczna nie tylko wtedy, kiedy upłynął termin jego ważności, ale też w przypadku zmiany danych, które się w tym dokumencie umieszcza, czyli np. nazwiska lub adresu. O wymianę musimy wystąpić w ciągu 14 dni od wydania decyzji administracyjnej o wprowadzeniu powyższych zmian. Jeżeli tego nie zrobimy, urząd w ciągu trzech miesięcy unieważni nasz dokument. Dowód podlega także unieważnieniu, gdy zostanie zniszczony, upłynie termin jego ważności, utracimy obywatelstwo polskie albo w przypadku śmierci.
MS