8,5 mln zł na połączenia autobusowe

3163

Ponad 8,5 mln zł pozyskał powiat lubiński na realizację połączeń autobusowych. Pieniądze pochodzą z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. – Środki te w całości zostaną przeznaczone na rozwój komunikacji zbiorowej w obrębie powiatu lubińskiego w 2023 r. – mówi Weronika Wawrynowicz, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Lubinie.

Dotacja wynosi dokładnie 8.542.368 zł. Jak informuje starosta lubiński Paweł Kleszcz, jest to jedna z najwyższych dotacji na Dolnym Śląsku w ramach tegorocznego rozdania z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Prawie tyle samo udało się samorządowi pozyskać w ubiegłym roku.

– Zarząd powiatu lubińskiego już trzeci raz wnioskował do wojewody dolnośląskiego o objęcie dopłatą w formie dofinansowania zadań własnych organizatorów w zakresie przewozów o charakterze użyteczności publicznej w ramach tego Funduszu. W 2020 roku powiat lubiński zdobył ponad 3,5 mln złotych, które wykorzystał w 2021 roku na rozwój komunikacji powiatowej. Następnie w 2021 r. udało się pozyskać kwotę bliską 8,5 mln złotych, których spożytkowanie zaplanowane jest do końca 2022 roku – wylicza Wawrynowicz.

Wszystkie środki przeznaczane są na Lubińskie Przewozy Pasażerskie, które obsługuje PKS Lubin. Powiatowymi żółtymi autobusami od 2016 r. pasażerowie podróżują bezpłatnie. Koszty pokrywają tutejsze samorządy.

– Chwalimy sobie doskonałą współpracę z samorządami gminnymi. Jesteśmy dumni, że udaje nam się pozyskiwać środki zewnętrzne, dzięki którym możemy stale rozwijać powiatowe przewozy pasażerskie – dodaje rzecznik Starostwa Powiatowego w Lubinie.