– Realizacja obowiązku szkolnego przez dzieci i młodzież z Ukrainy od 1 września jest warunkiem otrzymania świadczenia 800 plus – informuje wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tys. ukraińskich dzieci przebywających na terenie Polski. Tyle z nich może więc trafić do polskiego systemu edukacji w nowym roku szkolnym.
Podczas konferencji poświęconej nowym rozwiązaniom prawnym dotyczącym uczniów z Ukrainy w polskich szkołach, wiceszefowa edukacji Joanna Mucha powiedziała, że od 24 lutego 2022 r., w ciągu pierwszych trzech miesięcy wojny w Ukrainie, do Polski przybyły 3 mln uchodźców z Ukrainy, z czego 43 proc. to były dzieci do 17. roku życia.
– Nie wiemy dokładnie, ile spośród nich zostało w Polsce, ale wiemy, że w polskich szkołach spośród grupy uchodźców, którzy przybyli do nas po napaści Rosji na Ukrainę, nadal uczy się 145 tys. ukraińskich dzieci i 34 tys. w polskich przedszkolach – podała.
Mucha zaznaczyła, że wielu rodziców nie wysłało dzieci do polskiej szkoły. Często powodem takiej decyzji było przekonanie, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.
Przedstawicielka resortu powiedziała, że liczba dzieci, które nie zostały wysłane do polskiej szkoła była szacowana na 150 tys. – Z naszych szacunków wynika, że jest ona mniejsza, prawdopodobnie o połowę mniejsza – dodała. Wyjaśniła, że szacunki przeprowadzono m.in. na podstawie danych z bazy PESEL ukraińskiego i z bazy osób pobierających świadczenie 800 plus.
Joanna Mucha przekazała, że z obowiązku szkolnego będą wyłączeni ci, którzy poszliby do klasy maturalnej, a MEN będzie pomagać stronie ukraińskiej w przeprowadzeniu matur dla nich. Ósmoklasiści będą mieli możliwość nieprzystępowania w roku szkolnym 2024/2025 do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego. Wprowadzone zostanie też stanowisko asystenta międzykulturowego.
Edukacja jest prawem każdego dziecka. Dlatego od 1 września wszystkie dzieci uchodźcze z Ukrainy zostają objęte obowiązkiem nauki w polskiej szkole.
Realizacja obowiązku szkolnego przez dzieci i młodzież z Ukrainy jest warunkiem otrzymania świadczenia 800+.
Brak… pic.twitter.com/qXe3jFm208
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOVPL) June 12, 2024
Wiceszefowa MEN zwróciła uwagę, że nauczyciele zgłaszają do ministerstwa, że brakuje im szkoleń, w jaki sposób pracować z dzieckiem z doświadczeniem uchodźczym, jak uczyć te dzieci języka polskiego. Zapewniła, że MEN przygotuje dla nauczycieli dodatkowe szkolenia, wsparcie psychologiczne i pedagogiczne. – Zależy nam, by dzieci z Ukrainy dobrze się czuły w polskich szkołach, stąd pakiet szkoleń dla nauczycieli, dodatkowe zajęcia z języka polskiego – zaznaczyła.
Przypomnijmy, że w połowie maja Sejm uchwalił (a następnie Senat przyjął bez poprawek) nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Nowelizacja zakłada m.in. przedłużenie Ukraińcom legalności pobytu, a także powiązanie od przyszłego roku wypłat m.in. 800 plus z obowiązkiem szkolnym dla ukraińskich dzieci.
– Zapraszamy wszystkie dzieci uchodźcze do polskiej szkoły. Chcemy, żeby miały równe szanse edukacyjne, żeby miały odpowiednią opiekę i były bezpieczne. Od spełnienia przez obywateli Ukrainy obowiązku szkolnego i nauki będzie uzależnione pobieranie przez nich świadczenia rodzinnego 800+. Proszę rodziców z Ukrainy, by nie zwlekali z posłaniem dzieci do polskiej szkoły. Zapewniam, że stworzymy im najlepsze warunki do nauki, integracji i zachowania swojej tożsamości – mówiła wiceministra Mucha. Podkreśliła, że dzieci z Ukrainy uczące się w polskich szkołach zachowają swoją tożsamość. – Integracja, a nie polonizacja – zapewniła.