60 mln zł trafi do małych i średnich firm z Dolnego Śląska

1556

Do dolnośląskich firm może trafić w sumie ponad 60 milionów złotych. Sejmik województwa przyjął nowy program wsparcia dla regionalnych przedsiębiorców, dzięki któremu zyskają oni dostęp do niskooprocentowanych pożyczek na rozwój. 

– Mikro, mali i średni przedsiębiorcy są siłą napędową regionalnej gospodarki. To w dużej mierze im zawdzięczamy dobrą kondycję gospodarczą regionu i jako samorząd województwa wiele uwagi przykładamy do tego, aby ułatwić im codzienne funkcjonowanie i rozwój – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Pożyczki udzielane będą na warunkach korzystniejszych niż rynkowe i dostępne będą w ofercie:

  • Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej (DAWG)
  • Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki (DPIN)
  • Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (KARR)
  • Wrocławskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (WARR)
  • Agencji Rozwoju Regionalnego ARLEG
  • Agencji Rozwoju Regionalnego AGROREG

– Najważniejsza informacja dla przedsiębiorców jest taka, że mogą skorzystać z bardzo atrakcyjnej oferty. Mamy nadzieje ze ten instrument finansowy pozwoli dolnośląskim przedsiębiorcom tchnąć nowe pomysły w swoją działalność, co pozwoli wzmocnić potencjał gospodarczy całego regionu – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa. 

Dotychczasowe pożyczki udzielane były wyłącznie na warunkach rynkowych, a ich aktualne oprocentowanie sięga 7,35 proc. Program pomocowy samorządu województwa pozwoli na udzielanie pożyczek z oprocentowaniem od 2,39 proc. W ramach oferty dostępne będą :

  • pożyczki obrotowe – do 500 tys. zł – na bieżące wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, np. opłaty za energię elektryczną, wynagrodzenia pracowników, usługi prawne lub księgowe, etc. Okres spłaty wynosi tu nawet do 5 lat.
  • pożyczki inwestycyjne – na inwestycyjne cele przedsiębiorstwa (bez zakupu nieruchomości) od 1 do 3 mln zł. Maksymalny okres spłaty to 7 lat.

Dolnośląski Fundusz Rozwoju oraz Agencje Rozwoju prowadzone przez samorząd województwa organizują programy wsparcia dla dolnośląskich firm w oparciu o finansowe instrumenty zwrotne, tj. pożyczki, gwarancje i poręczenia. Przekazywane przedsiębiorcom środki powracają do funduszu i są ponownie inwestowane w rozwój regionalnej gospodarki.


POWIĄZANE ARTYKUŁY