60 lat temu zapadła decyzja o utworzeniu LGOM

3045

Ile miało kosztować wybudowanie miedziowych kopalni? Ile lat wyznaczono na budowę pierwszej z nich? Ile ton miedzi musiała wyprodukować pierwsza huta? Ile pieniędzy przeznaczono na szpital dla nowego okręgu przemysłowego? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w dokumentach, które zebrało Muzeum Historyczne w Lubinie.

Budowa wieży wyciągowej szybu SG-1 kopalni Sieroszowice (fot. Krzysztof Raczkowiak/Muzeum Historyczne w Lubinie)

Dziś mija 60 lat od ukazania się pierwszej uchwały, w której pojawiło się określenie „Legnicko-Głogowski Okręg Miedziowy”. Z tej okazji lubińskie muzeum na swoim facebookowym profilu udostępniło skany dokumentu, w którym zawarty jest plan budowy i rozwoju nowego ośrodka przemysłowego.

Uchwała pochodzi ze zbiorów Archiwum Państwowego w Zielonej Górze. Z niej dowiadujemy się m.in., że pierwsza kopalnia, czyli Lubin, miała mieć pełną zdolność produkcyjną do 1970 r., a roczne wydobycie miało tu wynieść co najmniej 4 000 tys. ton rudy. Na budowę miedziowych kopalni i towarzyszącej im infrastruktury przeznaczono 930 mln ówczesnych złotych.

Dokument wiąże się z projektem, który muzeum realizuje we współpracy z Polskim Towarzystwem Historii Gospodarczej i Instytutem Śląskim w Opolu. Przy okazji gromadzenia akt dotyczących początków polskiego przemysłu miedziowego muzealnicy chcą pokazać, jak kiedyś wyglądało planowanie tak strategicznych przedsięwzięć. Drugim przyczynkiem do tego jest przypadająca na przyszły rok rok setna rocznica budowy portu w Gdyni.

– Będzie to konferencja na temat szeroko pojętego planowania, a jeden z paneli poświęcony będzie właśnie Zagłębiu Miedziowemu. Wypełnimy w ten sposób dużą lukę dokumentacyjną. Nawet KGHM rzadko się pochylał nad samą budową kombinatu. Zamierzamy zgromadzić jak najwięcej informacji na ten temat i usystematyzować tę wiedzę – wyjaśnia Marek Zawadka, dyrektor Muzeum Historycznego w Lubinie.

Powstawanie i rozwój LGOM to ciekawy temat nie tylko historyków i regionalistów. Dla mieszkańców – także tych, którzy nie pasjonują się historią – interesujące może być chociażby to, że Legnicko-Głogowski Okręg Miedziowy i Zagłębie Miedziowe są odrębnymi pojęciami – granice tych obszarów były różne i w dodatku zmieniały się na przestrzeni dekad. 

Historyczną uchwałę można przeczytać na profilu muzeum:


POWIĄZANE ARTYKUŁY