#59-300 – projekt ponad podziałami

5152

Dzieli ich wiele: począwszy od wieku, doświadczeń, po style, jakie reprezentują. Łączy ich muzyka i jeden cel: wydanie wspólnej płyty, która pokaże całą gamę możliwości raperskiej sceny w Lubinie. To pierwszy taki projekt w naszym mieście.

Projekt 59-300 zrodził się w głowach raperów: Girsona i Hanszua. Ich koncept, obrazujący rozwój rapsceny na przestrzeni ponad 20 lat, łączy zarówno pionierów gatunku, którzy zaczynali w czasach raczkującego internetu oraz pokolenie, dla którego nowoczesne technologie i życie w social mediach są tak naturalne, jak oddychanie.

– Przede wszystkim promocja Lubina, lubińskich raperów, ludzi, którzy mają coś do powiedzenia i nie tylko, ponieważ w skład wchodzą studia muzyczne, producenci. Jednym z producentów jest Creon, który jest w moim wieku i zaczynał w tych samych czasach, kiedy ja startowałem z rapem, muzyką hiphopową – mówi Michał Sapiński „Midz”.

Projekt łączy 31 artystów z Lubina, zarówno raperów, jak i producentów. Efekty ich pracy już teraz można podglądać na facebookowym profilu FEAT, gdzie publikowane są pojedyncze numery, zajawiające artystyczne bogactwo lubińskiej sceny rapu.

– Numerów będzie na nim 26, jako że jest 24 wykonawców i dwa numery posse cut, na których będziemy my wszyscy podzieleni na dwie grupy. Będzie to bit oldskulowy od Creona i bit newschool od Żwirka – mówi Hansu, jeden z pomysłodawców projektu #59-300.

59-300 to duży i wymagający projekt, który dla niektórych jest spełnieniem marzeń.

– Nie ukrywam, że nie jest to łatwe, ale nie jest to nad wyraz trudne, jeśli poświeci się temu odpowiedni czas i zmobilizuje. Poza tym wszyscy są zachwyceni tym projektem, co mnie i Girsona jeszcze dodatkowo napędza do działania. Łączymy cztery pokolenia w jednym rapie – dodaje Hansu.

Przedstawicielem młodej sceny, jest Askaniusz Polcyn, znany jako Afgan. Na płycie 59-300 pojawi się jego autorski kawałek.

– W moim solowym numerze, który jest na płycie, jest zawartych dużo treści, chciałem oddać hołd naszemu miastu. Głównie to osiedlowa sznyta, ale nietypowa – mówi Askaniusz Polcyn „Afgan”

Najmłodszym uczestnikiem projektu 59-300 jest Tymek Cieleń, znany jako TCK. Dla niego spotkania ze starszymi kolegami po fachu to źródło wiedzy i inspiracji. Mimo młodego wieku ma na koncie już pierwszą solową płytę. Obecnie pracuje nad kolejną.

– Rapem zajmuję się już drugi rok. Staram się o dobre, mocne brzmienie – mówi Tymek Cieleń „TCK”.

Krążek 59-300 ukaże się końcem października. Dla niecierpliwych, raperzy uchylają rąbka tajemnicy i regularnie publikują pojedyncze utwory w social mediach.


POWIĄZANE ARTYKUŁY