– Niedziela palmowa jest dniem ruchomym w kalendarzu
chrześcijańskim i przypada na siedem dni przed Wielkanocą. Rozpoczyna Wielki Tydzień – podkreśla ks. Stanisław Łobodziec proboszcz parafii p. w. św. Jana Bosko w Lubinie. – Zostało ono ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Według obrzędów katolickich, tego dnia wierni przynoszą do kościoła palemki, symbol odradzającego się życia – przypomina ks. Łobodziec.
A Niedziela Palmowa obchodzona jest w Polsce od średniowiecza. Nazwa tego dnia pochodzi od wprowadzonego w XI wieku zwyczaju święcenia palm. Rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt Wielkanocnych, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki i śmierci Chrystusa.
-Liturgia Niedzieli Palmowej jest rozpięta między dwoma momentami: radosną procesją z palmami oraz czytaniem – jako Ewangelii – Męki Pańskiej według jednego z trzech Ewangelistów: Mateusza, Marka lub Łukasza, bo Mękę Pańską wg św. Jana czyta się podczas liturgii Wielkiego Piątku – wyjaśnia ks. Stanisław. -W ten sposób Kościół podkreśla, że triumf Chrystusa i Jego Ofiara są ze sobą nierozerwalnie związane.
AM