500 plus po zmianach. Można już składać wnioski

1850

Od początku lutego można składać wnioski o 500 plus na nowy okres świadczeniowy. Ten rozpocznie się 1 czerwca tego roku i potrwa do końca maja 2023 r. Od stycznia obsługę programu prowadzi Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a wnioski można przesyć tylko drogą elektroniczną.

Fot. Pixabay

Wnioski złożone przed 1 stycznia do ich zakończenia będą nadal realizowane przez dotychczasowe organy. Aby uzyskać prawo do świadczenia w nowym okresie, rozpoczynającym się od 1 czerwca 2022 r., należy złożyć wniosek od 1 lutego.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje już wnioski o świadczenie 500 plus na nowo narodzone dzieci. Według danych ministerstwa rodziny od 1 stycznia wpłynęło 49,1 tys. wniosków na 63,5 tys. dzieci.

Od początku tego miesiąca ZUS przyjmuje wnioski na nowy okres świadczeniowy, trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.

Wnioski złożone przed 1 stycznia do ich zakończenia będą nadal realizowane przez dotychczasowe organy. Dlatego osoby, które złożyły wnioski w zeszłym roku, na trwający już okres wypłaty świadczeń (od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r.), nie powinny składać wniosków do ZUS-u o jego ponowne przyznanie za ten okres.

Aby uzyskać prawo do świadczenia 500 plus w nowym okresie, rozpoczynającym się od 1 czerwca 2022 r., należy złożyć wniosek od 1 lutego.

Od tego roku wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem jednego z trzech kanałów: przez Platformę PUE ZUS, portal Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl lub przez bankowość elektroniczną.

Rozpatrywanie wniosku w sprawie przyznania świadczenia wychowawczego przez ZUS także odbywa się w formie elektronicznej. Informacja o przyznaniu 500 plus będzie znajdowała się w skrzynce odbiorczej na profilu PUE ZUS – także, gdy wniosek został złożony innym sposobem. Przyznane przez ZUS świadczenie wychowawcze nie wymaga wydania decyzji administracyjnej.

Wypłata 500 plus będzie się odbywać wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazane we wniosku konto bankowe.


POWIĄZANE ARTYKUŁY