Zaledwie kilka dni funkcjonowania programu „Rodzina 500+” pokazało, że do tego wielkiego przedsięwzięcia społecznego przygotował się nie tylko rząd, gminy i rodzice. Zarówno w sieci, jak i pod ośrodkami pomocy społecznej spotkać można już osoby próbujące wykorzystać zainteresowanie rodziców do własnych celów.
W ciągu ostatnich kilku dni rodzice składający wnioski poinformowali pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, że w pobliżu ośrodka ktoś wręczył im ulotkę zachęcającą do kontaktu telefonicznego lub wysłania SMS-a w celu uzyskania dodatkowych korzyści. Jak twierdzą przedstawiciele MOPS ulotka nie zawierała informacji, które same w sobie mogłyby stać w sprzeczności z prawem, ale pewne jest, że za tego typu materiałami promocyjnymi nie stoi żadna z państwowych i samorządowych instytucji. Z pewnością też żadna z nich nie prowadzi komunikacji z osobami korzystającymi z „Rodziny 500+” za pośrednictwem SMS-ów. Trudno też wyobrazić sobie te „dodatkowe korzyści”, skoro jedyną rzeczą, jaką zapewnia program, jest wypłata świadczenia pieniężnego na sztywno określonych zasadach.
– W związku z nabywaniem prawa do świadczeń wychowawczych przestrzegamy naszych klientów przed podawaniem swoich danych osobowych nieuprawnionym podmiotom, które oferują rzekomą pomoc i nieokreślone korzyści – mówi Stanisława Lewandowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubinie. – Program Rodzina 500+ realizowany jest przez lubiński MOPS i nie przewiduje żadnych dodatkowych korzyści.
W ciągu pierwszego tygodnia funkcjonowania programu lubiński MOPS przyjął 1 798 wniosków. Z drogi elektronicznej skorzystało 767 rodziców, z czego zdecydowana większość, bo aż 754 osoby, posłużyła się systemem bankowości elektronicznej. Pozostali skorzystali z profilu zaufanego ePUAP.
Na rodziców składających wnioski drogą elektroniczną czyhają cyberprzestępcy. Jedną z bardziej popularnych form oszustw internetowych jest tzw. phishing – metoda, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję, aby wyłudzić poufne informacje (np. hasła dostępu do banku itp.).
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przypomina, że za złożenie wniosku nie są pobierane żadne opłaty. Nie musimy niczego potwierdzać telefonicznie, mailowo lub SMS-owo. Po złożeniu wniosku na podany przez nas adres e-mailowy przyjdzie oficjalne potwierdzenie, tzw. Urzędowe Potwierdzenie Przekazania.
Jedyną i oficjalną stroną programu jest www.rodzina500plus.gov.pl Warto zadbać o instalację i aktualizację programu antywirusowego. Przy wypełnianiu i wysyłaniu wniosku online należy zwróć szczególną uwagę na to, czy odbywa się to przy pomocy bezpiecznego połączenia. W przeglądarce internetowej najczęściej świadczy o tym zamknięta kłódka na pasku z adresem strony. Poprzez kliknięcie w kłódkę możemy sprawdzić autentyczność wystawionego certyfikatu. Warto też wpisywać adres strony przy pomocy klawiatury – wyszukiwarki niekoniecznie muszą nas przekierowywać do odpowiednich stron.
Pamiętajmy, że banki nigdy nie wysyłają e-maili lub SMS-ów z prośbą o ujawnienie jakichkolwiek danych (loginu, hasła, numeru karty czy innych tego typu wrażliwych danych).
Za oszustwo komputerowe może grozić nawet do 5 lat pozbawiania wolności. Jeżeli podejrzewamy, że otrzymany e-mail lub napotkana w sieci strona internetowa jest próbą cyfrowego oszustwa, należy wysłać powiadomienie o tym na adres incydent@cert.gov.pl
Aby pomóc beneficjentom programu w szybkim i poprawnym złożeniu elektronicznego wniosku, z jednoczesnym uniknięciem oszustów, resort przygotował specjalny przewodnik, który publikujemy w załączeniu.