40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

1691

Dziś mija 40 lat od dnia, w którym na terenie całej Polski zaczął obowiązywać stan wojenny. Jak co roku, pod Pomnikiem Pamięci Ofiar  Lubina ’82 zebrali się mieszkańcy oraz przedstawiciele urzędów, instytucji i organizacji kombatanckich.

Uroczystość, zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Lubinie, rozpoczęła się mszą w koście pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lubinie. Jej uczestnicy w towarzystwie strażaków z zapalonymi pochodniami przeszli przez rynek, by pod pomnikiem złożyć kwiaty w hołdzie osobom walczącym i represjonowanym w trwającym ponad półtora roku stanie wojennym.

Zebrani w centrum miasta obejrzeli specjalnie przygotowany na tę okoliczność pokaz malowania piaskiem, prezentujący tę część dziejów Polski w kontekście historii samego Lubina.

Wśród zaproszonych byli m.in. reprezentanci Polskiego Związku Kombatantów, zarządu województwa dolnośląskiego, zarządu i rady powiatu lubińskiego, władz miasta i sąsiednich gmin, miedziowej „Solidarności” oraz instytucji i organizacji społecznych z terenu całego powiatu.

– Trudno jest oceniać historię. Trzeba o niej mówić i czcić pamięć tych, którzy polegli w tych wydarzeniach – uważa Jadwiga Musiał, przewodnicząca rady powiatu lubińskiego. – Ja cieszę się z tego, że każda rocznica obchodzona jest bardzo uroczyście, że przychodzą na te obchody mieszkańcy, bo w ten sposób przekazujemy im wiedzę o wydarzeniach sprzed czterdziestu lat – dodaje. 

Fot. JD


POWIĄZANE ARTYKUŁY