Pomysłowość oszustów nie zna granic. Kilka dni temu boleśnie przekonał się o tym jeden z mieszkańców naszego powiatu, który stracił tysiąc złotych. Złodzieje w tym przypadku wykorzystali nową metodę na tzw. Blika. Policja przypomina o zachowaniu szczególnej ostrożności przy transakcjach w sieci oraz kilka uniwersalnych zasad.
Lubińscy funkcjonariusze przestrzegają przed kolejną formą oszustwa internetowego. Niedawno jego ofiarą padł mieszkaniec powiatu lubińskiego. Sprawca wykradł w tym przypadku dane do konta na profilu społecznościowym jednej ze znajomych pokrzywdzonego, a następnie, za pomocą komunikatora poprosił pokrzywdzonego o wykonanie dwóch przelewów za pomocą aplikacji Blik po 500 złotych każdy. Po otrzymaniu hasła do aplikacji, przestępca wypłacił pieniądze z bankomatu.
– Złodzieje kradną tożsamość osoby, podszywając się pod nią i, wykorzystując zaufanie, proszą jej znajomych o podanie hasła Blik. Dodają, że właśnie stoją przy kasie i chcą zapłacić za zakupy, ale ich karta płatnicza akurat w tym dniu straciła ważność. Często proszą też o szybką pożyczkę na zakupy przez internet, obiecując zwrot środków finansowych następnego dnia – tłumaczy aspirant sztabowy Sylwia Serafin, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Lubinie.
– I z jednej, i z drugiej strony bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom. Czytajmy dokładnie komunikaty przychodzące na telefon podczas każdej transakcji oraz wiadomości od znajomych. Taka forma kontaktu może się okazać zwykłym oszustwem. My natomiast możemy stracić swoje oszczędności, ponieważ przestępcy czekają tylko, aby wypłacić nasze ciężko zarobione pieniądze – przestrzega policjantka.
Rzeczniczka przypomina również o kilku ważnych zasadach przydatnych podczas używania komputerów, smarfonów i urządzeń z dostępem do internetu:
- Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je.
- Pamiętajmy o wylogowywaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu ich użytkowania.
- Nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.
- Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych. Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.
- Informujmy dzieci o szkodliwych konsekwencjach wykorzystywania internetu.
- Kontrolujmy strony internetowe, które przeglądają najmłodsi.
- Zablokujmy te witryny, których według nas dzieci nie powinny przeglądać.
- Uaktualniajmy system operacyjny i oprogramowanie, którego używamy.