– Chcę wyrazić słowa uznania dla pana prezydenta i jego pracowników, że tego typu wystawa została zorganizowana. Lubin współcześnie nie jest miastem garnizonowym, ale mam tę świadomość, że kwestie historii i wojska zawsze tu były zauważane – uważa generał Mirosław Różański, który uczestniczył dziś w uroczystym otwarciu nowej wystawy w parku Leśnym. Przygotowana przez pracowników Muzeum Historycznego ekspozycja poświęcona jest 25. rocznicy wstąpienia Polski do NATO oraz 75. rocznicy powstania tego militarnego Sojuszu.
Wystawa składa się z trzech części. Pierwsza przedstawia najważniejsze wydarzenia z historii powstania Sojuszu. Część druga pokazuje m.in. stan uzbrojenia wszystkich członków NATO, kluczowe bazy wojskowe oraz mapę współczesnych wojen i konfliktów zbrojnych na świecie. Trzecia część poświęcona jest Polsce oraz jej staraniom o członkostwo w tym największym na świecie sojuszu militarno-obronnym.
Na wystawie można także obejrzeć archiwalne fotografie związane z historią NATO oraz zdjęcia uzbrojenia. Ekspozycję uzupełniają ekrany multimedialne, na których – poza różnego rodzaju uzbrojeniem – wyświetlane są nagrania z ćwiczeń wojskowych oraz archiwalne mapy.
– Jesteśmy członkami Unii Europejskiej i NATO. Tysiąc kilometrów stąd toczy się wojna między światem europejskim a cywilizacją azjatycko-europejską, wojna kultur. Uważam, że warto pokazać, czym jest NATO i co Polska wnosi do tego paktu. Jest to tylko zaczątek, bo wszystkiego nie da się pokazać. Są tu informacje o obecnym uzbrojeniu wszystkich państw NATO, mamy przeniesioną wystawę o „Czerwony sztormie” na bazie książki autorstwa Toma Clancy’ego z 1986 r. Jest to taka projekcja wojny między NATO a Układem Warszawskim. Genialna pozycja – mówi Marek Zawadka, dyrektor Muzeum Historycznego w Lubinie.
Organizatorzy ekspozycji planują dodatkowo przez cały marzec i kwiecień przeprowadzić od 7 do 10 wykładów związanych z tematyką NATO. Miałyby się one odbyć w parku Leśnym, w szkołach czy w sali audiowizualnej w zoo. – Będzie też kilka audycji, które pojawią się na YouTube lub w mediach lokalnych. Część z nich została już nagrana i czekan na montaż. Tematyka jest bardzo trudna. Mimo wszystko zapraszam do obejrzenia wystawy, do wysłuchania wykładów i na nasze strony – dodaje dr Marek Zawadka.
Jak zauważa obecny na spotkaniu Robert Raczyński, wystawa nie jest przypadkowa.
– Wiemy przecież, co się dzieje przy naszej wschodniej granicy. Nie jestem strategiem ani żołnierzem, ale jest z nami dziś pan generał, który spośród kilkudziesięciu zaproszeń wybrał Lubin. Mam nadzieję, że w rozmowie z młodzieżą przedstawi potrzebę naszej obecności w NATO i potrzebę zbrojenia polskiej armii i jej unowocześnienia. Myślę, że wszyscy mamy świadomość, że nie unikniemy wysiłku zbrojeniowego i musimy mieć też świadomość, że ten wysiłek musi być dokonany przez nas. Związane jest to z tym, że z jakiejś części wydatków – podkreśla prezydent Lubina.
Wywołany przez prezydenta generał Różański uważa za niezwykle istotne, by budować w społeczeństwie przeświadczenie, że zagrożenie jest realne.
– Nie chodzi o to, by straszyć społeczeństwo, ale o to, by wyjaśniać, jaka jest idea i formuła tego, że jesteśmy członkiem największego i najsilniejszego paktu militarnego, powstałego po II wojnie światowej. Myślę, że osoby odwiedzające tę wystawę będą mogły się przekonać, że dobrze się stało, że 25 lat temu wstąpiliśmy do tego paktu obronnego. To po pierwsze. Po drugie, wojna toczy się u naszych bram. Ta nieuzasadniona agresja Rosji na Ukrainę trwa już dwa lata. Imperialne zakusy Putina też nie są wyimaginowane. Dzisiaj Ukraina tak naprawdę walczy o naszą. Jestem przekonany, że ta wystawa będzie kształtowała wyobrażenie, że NATO nie jest tylko obciążeniem dla gospodarek poszczególnych państw, lecz gwarantem naszego bezpieczeństwa i naszej przyszłości. – przypomina obecny senator Mirosław Różański.
– Chcę wyrazić słowa uznania dla pana prezydenta i jego pracowników, że tego typu wystawa została zorganizowana. Lubin współcześnie nie jest miastem garnizonowym, ale mam tę świadomość, że kwestie historii i wojska zawsze były zauważane pana prezydenta. Przyznam, że wielokrotnie uczestniczyłem w wielu takich przedsięwzięciach – dodaje generał, który tuż po otwarciu wystawy w parku Leśnym przeprowadził w sali audiowizualnej lubińskiego zoo ciekawy wykład dla uczniów szkół średnich. Prelekcja poświęcona była kwestiom obronności i obecności Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim.
Wystawa usytuowana jest na polanie parku Leśnego, w pobliżu wejścia od ul. Galowej. Można ją oglądać codziennie w godz. 10-16.30.
Fot. Tomasz Folta