Narodziny średnio 40% dzieci urodzonych w Polsce rodzice zgłaszają przez internet. Od dnia uruchomienia tej e-usługi zarejestrowano w ten sposób przyjście na świat ponad 200 tysięcy maluchów, z czego tylko w tym roku ponad 130 tysięcy.
Rodzice mają 21 dni od otrzymania karty urodzenia na zgłoszenie w urzędzie narodzin córki lub syna. Przez dziesięciolecia istniał tylko jeden sposób, aby to zrobić – osobista wizyta w urzędzie. Alternatywa pojawiła się 1 czerwca 2018 roku.
To wtedy udostępniono e-usługę Zgłoś urodzenie dziecka, z której do dziś rodzice skorzystali dokładnie 200 021 razy, z czego tylko w tym roku 131 550.
– Narodziny średnio 40% dzieci urodzonych w Polsce rodzice zgłaszają przez internet. To bardzo dobry wynik. Do lutego ten wskaźnik wynosił około 15% – mówi Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Ostatnie miesiące to wyraźny wzrost zainteresowania tą e-usługą – dodaje.
Porównując liczbę urodzonych w danym miesiącu dzieci z liczbą noworodków zgłoszonych przez internet – najlepszy wynik osiągnięto w kwietniu. Urodziło się wtedy 28 500 dzieci, z czego 17 231 – czyli ponad 60% – zgłoszono bez wizyty w urzędzie. W maju – 51,4%, czerwcu – 42,85%, lipcu – 39,59%, sierpniu – 42%, wrześniu – 41,6%. Czekamy na dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące liczby urodzeń w kolejnych miesiącach.
E-usługę Zgłoś urodzenie dziecka można znaleźć na portalu GOV.pl.
– Nasza e-usługa umożliwia nie tylko zgłoszenie narodzin, ale i załatwienie kilku innych spraw. Na podstawie elektronicznego zgłoszenia kierownik Urzędu Stanu Cywilnego sporządzi akt urodzenia oraz inne dokumenty – jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL i – jeśli maluch zostanie zameldowany – także zaświadczenie o zameldowaniu. Oczywiście wszystkie te dokumenty rodzice mogą dostać drogą elektroniczną – tłumaczy minister Marek Zagórski.
Źródło Ministerstwo Cyfryzacji