15. edycja cyklu Kultura Dostępna

96

Już 2 stycznia rusza kolejna edycja Kultury Dostępnej w lubińskim kinie Helios. Do repertuaru trafiły najgłośniejsze filmy z ostatnich miesięcy, między innymi: „Boże Ciało”, „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, czy „Ukryta gra”. 

„Boże ciało”

Repertuar na najbliższe miesiące zapowiada się naprawdę obiecująco. Edycja rozpocznie się filmem w międzynarodowej obsadzie. „Obywatel Jones” w reżyserii Agnieszki Holland z Jamsem Nortonem, Peterem Sarsgaardem oraz Vanessą Kirby, odkryje przed widzami sekrety stalinowskiej Rosji. Drugą pozycją na liście będzie film Xawerego Żuławskiego „Mowa Ptaków”. To gorzko-kwaśny kalejdoskop obrazów przedstawiający szarą codzienność dwóch nauczycieli. Kolejna propozycja to długo wyczekiwany film Jana Komasy – „Boże Ciało”. W rolę Daniela, przewodnika małomiasteczkowych dusz, wcielił się Bartosz Bielenia, nagrodzony na gdyńskim Festiwalu Filmowym. 

Czy może być coś lepszego niż słoneczna Toskania, dobre jedzenie i krąg szczęśliwej rodziny? Czy szacunek i uznanie nie stanowią powodu do dumy? Na pierwszy rzut oka Maria Linda ma wszystko, lecz wszystko zmienia się wraz z nieoczekiwanym przemówieniem… „Słodki koniec dnia” w reżyserii Jacka Borucha zabierze widzów w szaloną podróż do małego włoskiego miasteczka Volterra już 23 stycznia. 

Nie każdy bohater nosi pelerynę. Ewa, grana przez Magdalenę Różdżkę, to niezłomna kobieta, która całą swoją uwagę poświęca dzieciom szukającym domu. Film „1800 gramów”, w reżyserii Marcina Głowackiego, to wzruszająca historia o rodzinie, miłości i o tym, że każdemu należy się odrobina szczęścia. Miłośnikom mocnych wrażeń przypadnie do gustu film w reżyserii Dariusza Załuskiego, „Ostatnia Góra”, dokumentujący próbę zimowego zdobycia góry K2. Tą historią w 2018 roku żyła cała Polska!

W repertuarze nie zabraknie także filmów o tematyce historycznej. 27 lutego zaprezentowany zostanie „Piłsudski” z Borysem Szycem w roli tytułowej, któremu partnerują Magdalena Boczarska oraz Maria Dębska. 12 marca widzowie zobaczą film w reżyserii Władysława Pasikowskiego „Kurier” opowiadający historię Jana Nowaka-Jeziorańskiego, a 26 marca – „Legiony”, porywającą opowieść o legionowym pokoleniu lat 1914-1916, które wywalczyło Polsce Niepodległość.

13 lutego ekranami zawładną „(Nie)znajomi” – wzruszający i zarazem zabawny film, inspirowany hitem, który pokochały miliony widzów na całym świecie. Grupa przyjaciół decyduje się zagrać w trakcie kolacji w pewną niewinną grę, której skutki zaskoczą wszystkich…

„Ikar. Legenda Mietka Kosza”

Wszystkim melomanom spodoba się dzieło Macieja Pieprzycy – film „Ikar. Legenda Mietka Kosza”. Dawid Ogrodnik wciela się w tytułowego geniusza jazzowego. Gwiazdorska obsada oraz muzyka Leszka Możdżera stanowią obowiązkowy punkt na liście tegorocznych filmów do obejrzenia. Okres wielkanocny umili film „Na bank się uda” w reżyserii Szymona Jakubowskiego oraz „Pan T.”, którym zakończy się 15. edycja Kultury Dostępnej w kinach (seans 16 kwietnia). 

Dziewięć filmów z 15. edycji zaprezentowanych zostanie w wersji z polskimi napisami, tak aby w seansach mogli uczestniczyć także widzowie niesłyszący i niedosłyszący. 

REPERTUAR 15. EDYCJI CYKLU KULTURA DOSTĘPNA W KINACH:

2 stycznia Obywatel Jones
9 stycznia Mowa Ptaków
16 stycznia Boże Ciało
23 stycznia Słodki koniec dnia
30 stycznia 1800 gram
6 lutego Ostatnia Góra
13 lutego (Nie)znajomi
20 lutego Ikar. Legenda Mietka Kosza
27 lutego Piłsudski
5 marca Sługi wojny
12 marca Kurier
19 marca Czarny mercedes
26 marca Legiony
2 kwietnia Ukryta gra
9 kwietnia Na bank się uda
16 kwietnia Pan T.
 

Projekt Kultura Dostępna w Kinach jest częścią programu realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego operatorem jest NCK. Szczegółowe informacje oraz repertuar 15. edycji cyklu dostępne są pod adresem: www.helios.pl/kultura_dostepna oraz www.kulturadostepna.pl.


POWIĄZANE ARTYKUŁY