11-latkowie sami chcą pomóc swojemu koledze

2756

Wielkie brawa i słowa uznania należą się uczniom klasy Va ze Szkoły Podstawowej w Ścinawie. 11-latkowie bardzo aktywnie włączyli się w pomoc dla swojego kolegi Kacpra, cierpiącego na autyzm. By zebrać pieniądze na nierefundowane leki chłopca, dzieci najpierw przeprowadzą kiermasz ciast w swojej szkole, a później zaśpiewają podczas VII Charytatywnego Koncertu Kolęd, który 26 stycznia odbędzie się w Ścinawie.

Kacper Kuchta także jest uczniem klasy Va w ścinawskiej podstawówce. Chłopiec cierpi na niepełnosprawność sprżężoną: autyzm z miotonią czynną. – Chłopca wychowuje tylko mama, musi zażywać leki, które nie są refundowane, dlatego postanowiliśmy pomóc. Podczas koncertu kolęd i pastorałek zbierane będą pieniądze na leczenie i rehabilitację Kacpra – mówi Kamila Grabka Lewin, dyrektor Pałacyku w Ścinawie, a jednocześnie szefowa Stowarzyszenia Aktywnie dla Gminy Ścinawa.

W pomoc bardzo aktywnie włączyli się rówieśnicy chłopca, którzy uczą się z nim w jednej klasie. W piątek, 24 stycznia, tuż przed weekendowym koncertem, będą sprzedawać w szkole ciasta, upieczone przez ich rodziców. W ten sposób będą zbierać pieniądze dla kolegi. Z kolei podczas samego koncertu uczniowie będą jedna z grup, która zaśpiewa kolędy. Tego dnia pieniądze dla Kacpra zbierane będą do puszek.

Koncert odbędzie się 26 stycznia w kościele pw. Podwyższenia Krzyża w Ścinawie. Jak co roku zaśpiewają różne grupy: m.in. emerytowani górnicy w mundurach, pielęgniarki, kluby sportowe, stowarzyszenia. – Wraz z naszym stowarzyszeniem tradycyjnie zaśpiewa też pan burmistrz Krystian Kosztyła – zapewnia Kamila Grabka-Lewin. – Zawsze staramy się też, żeby pojawiła się jakaś gwiazda, jacyś artyści z zewnątrz. W tym roku jedną z kolęd wykona chór żołnierski z Głogowa – dodaje.

Tradycją koncertu jest też wręczenie Anioła Dobroczynności. Przygotowuje go Jolanta Szewczyk, artystka pochodząca ze Ścinawy, a obecnie prowadząca swoją galerię Art-Mikon w Cieplicach. – Zawsze jest to anioł malowany na sudeckim łupku skalnym, ale zawsze inny, dopasowany do nagradzanej osoby. Bo nasza kapituła i pani Jolanta już wie, kogo będziemy nagradzać. Ale dla nagradzanej osoby to zawsze jest niespodzianka. Wtajemniczamy tylko najbliższą rodzinę, by nagradzana osoba była obecna podczas koncertu – opowiada szefowa stowarzyszenia.

Do tej pory aniołami zostało już sześć osób z różnych środowisk:

1. Teresa Kogut, instruktor koła teatralnego, prowadząca też grupę teatralną dla osób niepełnosprawnych;

2. Lilianna Pietryka, szefowa Stowarzyszenia Równe Szanse w Ścinawie

3. Wanda Kucner, społecznik z krwi i kości, który nikomu nie odmawia pomocy; szefowa związków nauczycielskich;

4. panie z koła różańcowego, które organizują zbiórki kościelne, gotują dla pielgrzymów, przygotowują paczki dla potrzebujących;

5. Lucyna Kozłowska, nauczycielka z gimnazjum, która prowadzi klub wolontariatu przy gimnazjum, a także WOŚP w Ścinawie;

6. Michał Lewandowski, trener piłkarski, który całe życie poświęcił piłce nożnej, dzieciom i młodzieży.

Organizatorem koncertu jest Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie.


POWIĄZANE ARTYKUŁY