Ścinawa będzie miała swój statek

968

W ścinawskim porcie zacumuje statek. Będę się na nim odbywały zajęcia edukacyjne dla szkół i przedszkoli, ale także rejsy komercyjne. Na dolnym pokładzie znajdzie się sala do wykładów będącą jednocześnie restauracją. Statek powinien być gotowy w drugiej połowie tego roku, a na pokład weźmie prawie stu pasażerów. 

Statek, który zacumuje w ścinawskim porcie, powstanie w stoczni w Januszkowicach. Jego wygląd jest na etapie projektowania. Statek nie ma jeszcze nazwy. Ta zostanie wyłoniona w ramach konkursu. Jednostka pływająca będzie m.in. realizowała ofertę Regionalnego Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Dziewinie. Na pokład wejdzie około stu pasażerów.

– Dolny pokład będzie w formule sali wykładowej, która będzie modyfikowana na salę restauracyjną. Do tego górny pokład z markizą, która będzie chroniła od słońca pokład widokowy. Chcemy, aby z tego pokładu, uczestnicy naszych zajęć edukacyjnych podziwiali przyrodę nadodrzańską. To będzie bardzo atrakcyjna edukacja w plenerze – tłumaczy Krystian Kosztyła, burmistrz Ścinawy.

W weekendy oraz w czasie wakacji odbywać się będą także rejsy komercyjne, np. dla mieszkańców powiatu lubińskiego.

– Wzorujemy się trochę na Nowej Soli. Od pewnego czasu istnieją tam już rejsy po Odrze. Pływają tam dwie jednostki – Laguna i Zefir. Nasz statek nie ma jeszcze nazwy. Bliżej końca realizacji projektu wystartuje konkurs na nazwę – opowiada burmistrz Ścinawy.

Pojawienie się statku w ścinawskim porcie to jeden z elementów rewitalizacji nabrzeża Odry zapowiadanego przez burmistrza Ścinawy, Krystiana Kosztyłę. W ramach inwestycji wzdłuż kanału portowego powstanie promenada oraz miejsce do cumowania statku. 

– Dochodzimy do celu, który określiliśmy sobie w 2015 r. podczas imprezy Flis Odrzański. Był to program funkcjonalno-użytkowy, zagospodarowania całego nabrzeża, m.in. razem z Mariną, slipem czy kapitanatem – tłumaczy Kosztyła.

Przypomnijmy, że przy ścinawskim porcie powstaje również parking w kształcie statku, który jest pierwszym etapem zagospodarowania nabrzeża Odry i budowy portu.

AUTOR: Agnieszka Jankowska/TV Regionalna.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY