Pierwsza Watra nad Odrą już wkrótce

287

Równo za tydzień w Kliszowie będzie okazja do spotkania z kulturą łemkowską. 13 października Towarzystwo Miłośników Rudnej zorganizuje Watrę nad Odrą, pokazującą przeszłość i teraźniejszość Łemków mieszkających między innymi na terenie gminy Rudna.

Wesele łemkowskie, lata 50. (fot. ze zbiorów uczestnika projektu)

Kliszowska watra będzie zwieńczeniem projektu „Łemkowie nad Odrą”, którego celem jest zachowanie i przekazanie młodszym mieszkańcom naszego regionu historii społeczności łemkowskiej. Twórcy projektu docierali do ludzi, którzy pamiętają jeszcze czasy wysiedlenia i przyjazdu Łemków na Ziemie Odzyskane. Dokumentalistka Ewa Dobrołowicz ujęła te opowieści w filmowe etiudy, które zostaną przedstawione w świetlicy wiejskiej w Kliszowie. Filmy już można oglądać na kanale YouTube projektu.

– Przygotowaliśmy też quiz wiedzy o Łemkach i Łemkowynie. Podejrzewam, że niektóre pytania mogą być niełatwe nawet dla tych, którzy z kulturą łemkowską są dobrze zaznajomieni – zapowiada Danuta Adamska z Towarzystwa Przyjaciół Rudnej.

Przy realizacji projektu „ Łemkowie nad Odrą” wykorzystano materiały z archiwum łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Kyczera” z Legnicy. Założyciel zespołu Jerzy Starzyński podczas kliszowskiej watry opowie o symbolach, jakie znajdują się w tradycyjnych strojach Łemków.

Pod okiem mieszkającego w Chobieni kompozytora Michała Zygmunta powstało bajkowe słuchowisko i koncert „Dawne pieśni Łemkowyny”, w których udział biorą dzieci, młodzież i dorośli. Wspólne śpiewanie to ważny element łemkowskiej obyczajowości, więc ono również znalazło się w programie Watry nad Odrą.

Watra rozpocznie się o godzinie 16. Do kliszowskiej świetlicy można przyjechać jednak dużo wcześniej. Organizatorzy zadbali bowiem o to, by oprócz niematerialnego dziedzictwa goście wydarzenia mogli doświadczyć czegoś jeszcze: od godziny 11 do 14 prowadzone będą warsztaty kuchni łemkowskiej, uzupełnione o degustacje potraw przygotowanych przez Łemkinie.

Od 14 do 18 dzieci będą mogły nauczyć się tworzenia krywulek – tradycyjnej biżuterii z koralików. Starsi mogą wziąć udział w warsztatach muzycznych i archiwizacyjnych. Szczegółowy program bezpłatnych zajęć oraz informacje o zapisach można znaleźć na stronie internetowej Towarzystwa Przyjaciół Rudnej.

W realizacji projektu Towarzystwo wsparły: Starostwo Powiatowe w Lubinie, Fundacja KGHM Polska Miedź i gmina Rudna.


POWIĄZANE ARTYKUŁY