Ogromny żuraw zdobi ścianę wieżowca

802

Żuraw dumnie prezentuje się na ścianie jednego z wieżowców na Przylesiu. Ten ogromny mural powstał w ramach projektu Proeko prowadzonego przez powiat lubiński. Choć to pierwszy tak wielki malunek w Lubinie, to wszystko wskazuje na to, że nie ostatni. – Mieszkańcy wyrażają się bardzo pozytywnie. Pytano nas już, dlaczego Żurawia a nie Krucza – uśmiecha się prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Nowa Stanisław Halicki.

Malunek tworzono przez kilka dni. Dziś można go już obejrzeć w pełnej krasie.

– Jest to pierwszy taki mural poświęcony ekologii, edukacji i przyrodzie w naszym powiecie – mówi Adam Myrda, starosta powiatu lubińskiego. – Chcemy w ten sposób edukować młodzież, ale i starszych. Mówić o tym, o czym warto wiedzieć i pamiętać, o polskiej przyrodzie – wylicza starosta.

Mural z żurawiem powstał w ramach projektu Proeko prowadzonego przez powiat, na który pozyskano dofinansowanie z województwa dolnośląskiego. Choć działań będzie znacznie więcej, to ogromny malunek z pewnością jest najbardziej spektakularnym z nich.

– Wkład spółdzielni to ta ściana, zaś starostwa to 60 tysięcy złotych z pozyskanych na program funduszy europejskich – dodaje starosta Adam Myrda, wskazując na budynek przy ulicy Żurawiej 37, a dokładnie szczytową ścianę na otwartym terenie.

– Pomysł powstał już w lecie. Szukaliśmy odpowiedniego miejsca – przyznaje prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Nowa Stanisław Halicki. – Nas, jako spółdzielnię interesowało również to, że w ten sposób zabezpieczymy ścianę, która ma 350 metrów kwadratowych i jest narażona na zmienne warunki atmosferyczne: deszcz, śnieg i wiatr. Budynek przy Żurawiej był ocieplany 10 lat temu. Zgodnie z instrukcjami powinno się już zmyć dawne malowanie i pomalować ponownie, ponieważ farba utraciła swoje właściwości techniczne, przepuszcza wodę. Dzięki pomysłowi powiatu, mamy teraz nie tylko pomalowaną i zabezpieczoną ścianę szczytową, ale też piękny mural – dodaje prezes spółdzielni Nowa.

– Wkład spółdzielni to ta ściana, zaś starostwa to 60 tysięcy złotych z pozyskanych na program funduszy europejskich – dodaje starosta Adam Myrda (pierwszy z prawej)

Starostwo czeka na opinie mieszkańców, nie wyklucza, że zaangażuje się w tworzenie kolejnych takich murali.

– Będziemy się przyglądać reakcjom, choćby na portalach społecznościowych. Jesteśmy gotowi do kolejnych takich przedsięwzięć. Zachęcam do współpracy również pozostałe spółdzielnie z terenu Lubina i innych miejscowości powiatu lubińskiego – dodaje starosta lubiński.

Do prezesa spółdzielni, na której terenie powstał mural, już docierają bardzo pozytywne opinie.

– Na przykład mieszkańcy ulicy Kruczej, gdzie znajduje się budynek z podobną ścianą, pytają, dlaczego Żurawia a nie Krucza. Mówią, że u nich też by przydało się coś podobnego – uśmiecha się Halicki. – Jesteśmy bardzo zadowoleni. Spółdzielnia do tego interesu nie dokładała, jedynie ma piękny efekt – dodaje.

Pod malunkiem jest też krótka informacja

Mural powstał na podstawie zdjęcia żurawia wykonanego przez Pawła Wróblewskiego. Namalowała go firma Good Looking Studio z Warszawy, która specjalizuje się w ręcznie malowanych reklamach outdoorowych, muralach artystycznych i grafikach ściennych.

– Pawłowi Wróblewskiemu udało się zrobić zdjęcie o poranku, kiedy był przymrozek. Żurawie wczesną wiosną zaczynają tańce godowe, głośno krzyczą, nawołując samice. Przy niskich temperaturach, tak jak w tym przypadku, z dzioba ptaka wydobywa się para – opisuje zdjęcie, na podstawie którego zaprojektowano malunek, jego pomysłodawca Andrzej Łużyński, pracownik lubińskiego zoo i wielki pasjonat ptaków. – Mural powstał, by przybliżyć mieszkańcom dziką naturę, która jest naprawdę bardzo blisko nas – dodaje


POWIĄZANE ARTYKUŁY