Moneta na stulecie złotówki

11

Narodowy Bank Polski upamiętnił 100 lat obecnie obowiązującej waluty krajowej. Z okazji tej rocznicy do obiegu weszły zestawy kolekcjonerskich monet.

 

Nazwa  „złoty” wprowadzona została ustawą z 28 lutego 1919 r. w sprawie nazwy monety polskiej. Upamiętniające to okolicznościowe zestawy można już kupić w oddziałach Narodowego Banku Polskiego i sklepie internetowym Kolekcjoner.

NBP wydał 500 kompletów złotych monet i 5 tysięcy zestawów srebrnych. Kosztują one odpowiednio 23 tys. i 3,4 tys. zł. W każdym zestawie znajduje się dziewięć monet o nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 50 gr oraz 1, 2, 5 zł.

– Jednym z podstawowych znaków suwerenności oraz gospodarczej niezależności państwa jest posiadanie własnej waluty. Mieli tego świadomość twórcy naszej niepodległości przygotowujący konieczne reformy oraz plany gospodarczego zjednoczenia ziem polskich. (…) Ostatecznie nowa waluta pojawiła się w 1924 r., ale to rok 1919 uznaje się za związany z nadaniem jej oficjalnej nazwy. Dokonał się tym samym kolejny akt przywracania w pełni niepodległego państwa.

– pisze w folderze emisyjnym prezes NBP Adam Glapiński.

Kolejna emisja zaplanowana jest na 21 marca. Narodowy Bank Polski wprowadzi tego dnia do obiegu 10-złotówkę ”Wyprawa wileńska”.

źródło: materiały prasowe

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość