Finał królewskiej gry w Hali RCS

13

500 szachistów w z naszego województwa wzięło udział w Dolnośląski Turniej Finałowym ogólnopolskiego projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole”. Dzięki takim akcjom królewską grą w naszym mieście interesuje się coraz to więcej młodych ludzi.

Lubin znany jest z wielu wspaniałych szachistów jak Mariusz Walada, Józef Bałdyga czy międzynarodowy mistrz Piotr Goluch. Królewska gra interesuje młodych ludzi, którzy idą w ślady wspomnianych zawodników i trenerów. W Hali RCS dolnośląski finał organizowany jest już po raz drugi.

–  Udało nam się po raz drugi zorganizować dolnośląski finał akcji szachy w szkole. Jest ona przeznaczona dla dzieci z klasy pierwszych, drugich i trzecich szkół podstawowych, a więc najmłodsze dzieci chodzące do szkoły. Same szachy poza niewątpliwie rozwojem intelektualnym uczą rywalizacji. Polecam szachy nawet dla piłkarzy, co jest to bardzo dobry sport uczący taktyki i sprytu, aby nie tylko biec do przodu, ale się cofnąć, aby wygrać – przyznaje Piotr Klukiewicz, sekretarz Dolnośląskiego Związku Szachowego.

Satysfakcji z tego, iż tak wielu młodych ludzi bierze udział w tak wspaniałej dyscyplinie nie krył włodarz Lubina, Robert Raczyński.

– Myślę, że to krzepiące i tak naprawdę jest przeciwko opiniom, które gdzieś słyszymy na temat ośmiolatków czy dziewięciolatków, iż jakoby siedzieli tylko w smarfonie. W hali spotkało się ich prawie pięciuset i oni muszą ze sobą rozmawiać, chcą ze sobą rozmawiać i rywalizować w rzeczywistości, a nie w świecie wirtualnym. Szachy wracają po wielu latach do Lubina. Po raz drugi mamy finały Dolnego Śląska, ale gościmy być może przyszłych arcymistrzów. Pamiętam trzydzieści czy czterdzieści lat temu, że Lubin był centrum szachowym na Dolnym Śląsku. Cieszę się, że wraca tradycja i umiejętność gry – przyznaje Robert Raczyński, prezydent Lubina.

Dolnośląskie finały mają być już na stałe wpisane w sportowy kalendarz Regionalnego Centrum Sportowego. – Współpraca z Dolnośląskim Związkiem Szachowym układa się dobrze. Jesteśmy już przygotowani na kolejne edycje, a także gotowi na to, że kolejne edycje będą pod względem frekwencji jeszcze większe. Już planujemy i rozmawiamy jak to będzie w przyszłym roku i kolejnych latach – puentuje Piotr Midziak, prezes RCS Lubin.

Turniej za zadanie ma popularyzację ogólnopolskiego projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole” oraz wyłonienie najaktywniejszych szkół w projekcie, a także integrację szkół, uczniów, nauczycieli i środowisk szachowych zaangażowanych w projekt w województwie dolnośląskim, lubuskim, wielkopolskim i opolskim.

Mistrzostwa uświetnili swoją obecnością podczas ceremonii otwarcia: prezydent Lubina Robert Raczyński, Naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury UM Lubina Andrzej Pudełko, prezes Regionalnego Centrum Sportowego w Lubinie Piotr Midziak i Sekretarz Dolnośląskiego Związku Szachowego Piotr Klukiewicz. 

Najlepszą szkołą w punktacji drużynowej, uwzględniającej 10 najlepszych wyników zawodników danej szkoły, została niezwykle liczna (47 osobowa) reprezentacja ubiegłorocznego wicemistrza Zespołu Szkolno- Przedszkolnego z Wysokiej, gmina Kobierzyce. Drugie miejsce zdobyła nieoczekiwanie,  ale całkowicie zasłużenie SP 2 z Ziębic, która kontynuuje piękną pracę Przedszkola na Orlej Polanie. Trzecie miejsce zdobył, ubiegłoroczny zwycięzca – reprezentacja SP 71 z Wrocławia. 

Tak przedstawiają się wyniki indywidualne w poszczególnych grupach.  
Klasa I dziewczęta: 1m Regner Milena, SP 2 Ziębice (6 z 6 partii), 2m Reruch Oliwia (SP Żarów) 5 i 3m Szydłowska Maja (SP 2 Ziębice) 5. 
Klasa I chłopcy: 1m Karaszewski Gabriel (SP Bolesławiec) 6, 2m Bałaban Konrad (SP 3 Bogatynia) 6 i 3m Goszcz Jakub (SP 5 Zgorzelec) 5,5.
Klasa II dziewczęta: 1m Włodarczyk Zuzanna (SP 4 Strzegom) 6, 2m Zaszkodny Aleksandra (SP 71 Wrocław) 5, 3m Słomka Alicja (SP 1 Szklarska Poręba) 5.
Klasa II chłopcy: 1m Komendecki Grzegorz (SP 6 Legnica) 6, 2m Kamiński Wiktor (ZSP Wysoka) 5,5, 3m Urbaniak Wiktor (ZSP Wysoka) 5,5.
Klasa III dziewczęta: Pietryk Hanna (SP 6 Zgorzelec)  6, Lipczyńska Antonina (SP 19 Legnica) 5 i Szczepańska Luiza (SP Żarów) 5.
Klasa III chłopcy: 1m Komendecki Antoni (SP 6 Legnica) 6, Marduła Oskar (ZSP Ścinawka średnia) 5, Dąbrowski Michał (SP 71 Wrocław) 5.

Fot. Mariusz Babicz

 

 

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość