Czy w karetce musi być lekarz? Tych może zabraknąć

Rząd pracuje właśnie nad nowelizacją Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Ma ona wejść w życie już od stycznia 2018 roku. Jeśli tak się stanie, w karetkach będzie brakować lekarzy, bo stawiane są im dużo wyższe wymagania. – Zamiast ośmiu, będziemy mieć tylko cztery karetki z lekarzami w całym regionie legnickim – komentuje Andrzej Hap, dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Legnicy, któremu podlegają także lubińscy ratownicy. Z drugiej strony pada pytanie – czy w karetce musi być lekarz?

Fot. archiwum portalu

Ustawa jest obecnie na etapie konsultacji społecznych. Te zakończą się 16 listopada, a rząd zakłada, że od 1 stycznia nowe przepisy wejdą w życie. Ustawa m.in. zaostrza wymogi dla lekarzy, którzy jeżdżą w karetkach pogotowia. Nie spełnia ich połowa medyków zatrudnionych w Pogotowiu Ratunkowym w Legnicy. – Dziś mamy 21 karetek na byłe województwo legnickie, z czego osiem to karetki z lekarzami. Po zmianie przepisów zostaną nam tylko cztery karetki z lekarzami – tłumaczy Andrzej Hap.

Wygląda na to, że wykluczenie lekarzy z karetek może być celowym zabiegiem. Zdaniem ustawodawcy, w karetce wystarczy podstawowy skład wyjazdowy, składający się z co najmniej dwóch osób uprawnionych do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym z pielęgniarki systemu lub ratownika systemu. Nie ma potrzeby wysyłania zespołu specjalistycznego w składzie z lekarzem. Ministerstwo tłumaczy, że to mogłoby rozwiązać problem z deficytem lekarzy na SOR-ach. Teraz właśnie tam mogliby znaleźć pracę.

Jak się dowiedzieliśmy z rozmów z tutejszymi ratownikami, obecność lekarza w karetce nie jest wymagana. Ratownik i pielęgniarka spokojnie poradzą sobie z udzieleniem pomocy medycznej. Tym bardziej, że w karetkach jeżdżą lekarze różnych specjalizacji, np. okuliści. Po drugie

lekarze nie chcą pracować w karetkach pogotowia i brakuje ich już teraz. Rzecz w tym, że takie są wymogi stawiane przez wojewodę – w każdym pogotowiu muszą być karetki specjalistyczne z lekarzem na pokładzie.

Jak ten problem rozwiąże rząd? Czy nowelizacja ustawy wejdzie w życie? Okaże się już wkrótce. Dyrektor Hap nie podpisał kontraktu z wojewodą, który nakłada na niego obowiązek zapewniania karetek specjalistycznych, bo jak mówi – po nowelizacji ustawy – zabraknie lekarzy, którzy będą mogli zasilać zespoły karetek. Na jutro dyrektor Hap ma też umówione spotkanie w Narodowym Funduszu Zdrowia i – jak mówi – być może po nim będzie mógł już powiedzieć więcej w tej sprawie.

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
hehehe
hehehe
11 miesięcy 5 dni temu

Najlepiej niech jedzie sam kierowca i ksiądz z wiatykami 😀

Rocky
Rocky
11 miesięcy 6 dni temu

Producent jak i dystrybutor tego portalu powinni być apolityczni bo wydają społeczne środki Pamiętam jak ktoś sprzedał szpital aby pozbyć się odpowiedzialności za zdrowie i życie w regionie.

GrubyMiś
GrubyMiś
11 miesięcy 7 dni temu

Raczyński przestań atakować Prawo i Sprawiedliwość, bo ja Pamiętam jak w latach 90′ byłeś Pan wielkim prawicowcem a teraz walisz w prawicę, bo ona jest opozycją która realnie może wygrać tu wybory. Jesteś taki sam jak Platforma Obywatelska. Wstyd.

Maniek
Maniek
11 miesięcy 6 dni temu

PiS nie ma żadnych szans na wygrane wybory w tym rejonie

Rafał
Rafał
11 miesięcy 7 dni temu
Musi w tym wypadku rząd coś zrobić, aby „odzyskać” lekarzy na etaty do szpitali i przygodni. Już lekarze zaczęli wypowiadać klauzule opt-out, czyli będą pracować maksymalnie 48h w tygodniu (192h miech), a nie tak jak dzisiaj nawet 250-300h i więcej… i jest to ciąg dalszy protestu lekarzy rezydentów. Lekarzy na teraz w wielu miejscach brakuje, ciekawe co będzie jak od stycznia jeszcze więcej wypowie.. hm.. Czy popieram czy jestem przeciwny?! Nie wiem, ale wiem, że w sumie teraz rozumiem rząd, bo niedługo braknie i lekarza w szpitalach w których powinno być ich jak mrówek, więc się bronią, ratują jak mogą,… Czytaj więcej »
pomocnik ankietera
pomocnik ankietera
11 miesięcy 7 dni temu

kiedy Lubin zarządzany jest kiepawie,
kiedy zamiast inwestycji mamy pawie,
kiedy dziury zasypanie, już kosztuje dziesięć baniek
i gdy ludziom się nie mieści już to w głowie,
wtedy się ogłasza skandal: POGOTOWIE!!!!

hehehe
hehehe
11 miesięcy 7 dni temu

Kiepawa ta Twoja TFUrczość, może lepiej zacznij od prostszych rzeczy niż poezja np. zbieranie znaczków 🙂

Grom z Czatulowa
Grom z Czatulowa
11 miesięcy 7 dni temu

Widzę redakcja bardziej zainteresowana poczynaniami Rządu niż tym, co się dzieje u nas w Lubinie. Czyżby nie było o czym pisać? 🙂

moon
moon
11 miesięcy 7 dni temu

Lokalna tuba propagandowa też musi się wykazać 🙂

wpDiscuz