Biznes KGHM wciąż opłacalny

Podatek miedziowy, coraz trudniejsze do wydobycia złoża, technologiczne wyzwania wymagające kosztownych inwestycji – to wszystko stanowi skomplikowaną codzienność KGHM, którego zasadniczy biznes wciąż w Polsce jest opłacalny. Tak uważa były prezes spółki, który w wywiadzie dla portalu Bankier.pl komentuje bieżącą sytuację Polskiej Miedzi i biznesowe decyzje, które podjął kierowany przez niego zarząd.

Wciąż krytykowany za decyzje o zaangażowaniu KGHM w inwestycje w Kanadzie i Chile Wirth mówi: – Porównywaliśmy wycenę Quadry do innych firm. 9 mld zł było ceną adekwatną, do tego co wykazywał rynek. Trzeba też wspomnieć, że nasi doradcy sugerowali nam cenę na poziomie 18-22 dolarów za akcję, co byłoby przesadą. Natomiast trzymanie się 15 dolarów za akcję uważam za – wtedy, według tej metodologii – właściwe. Oczywiście powinniśmy też spojrzeć, czy te 9 mld zł się zwróci i w jakim czasie. Ile te wszystkie aktywa mogą wygenerować „cashu”. Część, np. Victoria, to projekty wysoko obiecujące. Występuje tam pallad, platyna, to naprawdę światowy top. Miedź w tych złożach oraz prawa do niej są naprawdę sporo warte. Pytanie jednak, czy my – Polacy, potrafimy zrobić na tym biznes. Jeżeli będzie rządziła polityka, to tę wartość będziemy marnowali. Ta spółka powinna być traktowana nieco w oderwaniu od polityki. Gdy wiedziałem już, że będę musiał odejść, poszedłem do lokalnych polityków z PiS-u i prosiłem ich o jedną rzecz: by nie mieszali w aktywach zagranicznych. Ja mogę sobie jednak prosić, tymczasem przyszedł nowy zarząd, wymiótł wszystkich. To jest właśnie marnotrawienie wartości.

Przypomnijmy, że decyzja o zakupie w 2012r. spółki Quadra FNX (dziś KGHM International) doprowadziła Wirtha do prokuratury.

Były prezes krytykuje niedawną decyzję akcjonariuszy KGHM o braku dywidendy: – Inwestorom trzeba płacić, uczciwie dzielić się zyskiem. KGHM gdyby był lepiej zarządzany, miałby też inne wyniki finansowe. Niedopuszczalnym jest, że produkcja miedzi wynosi mniej niż 400 tys. ton z własnych zasobów. Zawsze uważałem, że poziom produkcji z własnych zasobów powinien sięgać 420-425 tys. I to był ten „break even point”, poniżej którego nie mogliśmy spaść. Dywidenda to także pytanie o filozofię zarządzania firmą. Czy idziemy w budowanie wartości, czy w socjal i dostarczanie profitów interesariuszom wewnątrz oraz samorządom – twierdzi.

Całą rozmowę można przeczytać tutaj.

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
oks
oks
7 miesięcy 7 dni temu

Dlaczego ten człowiek jeszcze nie siedzi ?
Pytam się !

boks
boks
7 miesięcy 6 dni temu

Bo jeszcze stoi

Rocky
Rocky
7 miesięcy 7 dni temu

Powinien dalej być prezesem, napewno Koncern by rozkwitał.A tak pozwalniali fachowcow, zatrudnili ,,,diabełków z Pisekty.. i leci na dno

emeryt 58
emeryt 58
7 miesięcy 7 dni temu

Wirth tak gada jakby on nie był polityczny. Czy teraz mieszka w Lubinie? Wszystko co KGHM posiadał sprzedał i wydał, rozdał. Trzeba przypomnieć że za jego kadencji ceny miedzi osiągały rekordy ponad 10 tyś. $ / tone. Poszło !

toto
toto
7 miesięcy 7 dni temu

boki zrywać, kupił bezopamiętania drogo, niepotrafił ogarnąć i jeszcze śmie bredzić o opłacalności

oświecony
oświecony
7 miesięcy 8 dni temu

Lubin ma tyle wolnych pól do okoła, rąk do pracy (75 000 miasto które ma aspiracje rozwojowe). Dla czego nie organizuje się przemysłu który mógłby bazować na surowcach wykonywanych w KGHM (Jak wiadomo nie tylko miedź ale też różne ciekawe pierwiastki). Można byłoby sprzedawać gotowe innowacyjne produkty a nie tańszy surowiec !

ERYK
ERYK
7 miesięcy 8 dni temu

Na początku jego urzędowania podczas spotkania noworocznego zapytałem Wirtha, Dlaczego KGHM nie wybuduje np.fabryki kabli.etc. Odpowiedź brzmiała -jest to nieopłacalne. Stwierdziłem krótko – nieodpowiedni człowiek na tym stanowisku.

Eryka
Eryka
7 miesięcy 7 dni temu

No to dlaczego do dziś jej nie wybudowałeś???

lublubin
lublubin
7 miesięcy 8 dni temu

Ten facet pieprzy???!! Szczyt bezczelności.. Złoże kanadyjskie nigdy nie będzie wydobywane , sprzeciw ekologów i rdzennej ludności. KGHM sprzedaje surowiec zamiast gotowy wyrób np. kable ale jak się sprzedało fabryki kabli Cupiałowi to co tu mówić ateraz od niego kupują kable. „Specjaliści” od ekonomii w rządzie Popaprańców i KGHM sprzedali też PLUSa Solorzowi gratulacje dla fachowców, a ten facet jeszcze się udziela. Niszczą firmę systematycznie.

Rocky
Rocky
7 miesięcy 7 dni temu

Może i coś byś wiedział ale musiałbyś zmienić kanał.TVPis już tak Ci namieszał w głowie, że powtarzasz te ich bzdury.Gdyby tak było naprawdę to dlaczego nikt do tej pory za nic nie odpowiedział???

Realista
Realista
7 miesięcy 8 dni temu

Mądry facet

Anonimowo
Anonimowo
7 miesięcy 8 dni temu

Niedopuszczalne jest to że sprzedajemy miedź i srebro w postaci surowca a nie półfabrykatu lub gotowych, finalnych wyrobów. Wokół KGHM powinno zaroić się od spółek przerabiających wydobywane surowce. Dlaczego zawsze zarabia ktoś a nie my ?

boczek
boczek
7 miesięcy 8 dni temu

do tych wszystkich, którzy twierdzą, że Raku jest poza polityką – to właśnie z tym gościem na zdjęciu najbardziej chciał się on układać…a uzależnione media od UM wdzięcznie teraz powielają te mądrości. Ręce się same załamują!

jergol
jergol
7 miesięcy 8 dni temu

Dlaczego ten mądrala nie siedzi we więzieniu ???

Horacyś
Horacyś
7 miesięcy 8 dni temu

Widzicie Żydka jaki mądry? wytransferował ogromne aktywa, zadłużył i jeszcze podskakuje!

wpDiscuz