Akademickie Targi Edukacyjne dla maturzystów

138

11 uczelni wyższych, w tym z Warszawy, Poznania, Łodzi, Zielonej Góry, Wrocławia czy naszego rodzimego Lubina oraz setki maturzystów. W II Liceum Ogólnokształcącym, uczniowie ostatnich i przedostatnich klas liceum mogli wziąć udział w Akademickich Targach Edukacyjnych.

Te targi to swoista giełda edukacyjna, podczas której swoją ofertę prezentują zarówno publiczne, jak i niepubliczne uczelnie. – Wydarzenie skierowane jest do młodych ludzi, którzy już za chwilę staną przed wyborem dalszej ścieżki kształcenia. Wiadomo, że wiele można wyczytać w internecie czy dowiedzieć się od znajomych, ale są pytania, których w sieci nie zadamy i po to właśnie obywają się takie spotkania. Pytania, które nas nurtują, możemy zadać bezpośrednio przedstawicielowi uczelni – tłumaczy Mariusz Glinkowski, reprezentujący Akademickie Inicjatywy. – To inicjatywa propagująca akademiczność. Pomagamy w poszerzeniu horyzontów młodym osobom – dodaje.

Dzięki takiemu spotkaniu ofertę edukacyjną różnych uczelni może poznać jednocześnie kilkuset maturzystów. Jest to wydarzenie zainicjowane przez powiat lubiński i Akademickie Inicjatywy.

Oferty edukacyjne zaprezentowało 11 uczelni. Spotkanie promuje nie tylko duże uczelnie z Polski, ale i nasze rodzime placówki. 

– Na Akademickich Targach Edukacyjnych znajdziemy również uczelnie lokalne, więc jest tu obecna Uczelnia Jana Wyżykowskiego z Lubina, a zaraz obok niej: Społeczna Akademia Nauk, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Zielonogórski, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi, Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu, Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu, Uczelnia Techniczno-Handlowa w Warszawie oraz Grupa Uczelni Vistula w Warszawie. Są to zarówno uczelnie publiczne jak i prywatne – tłumaczy organizator.

Jednym z ciekawszych stanowisk, przy którym zgromadziło się sporo młodzieży, był punkt Wyższej Szkoły Prawa we Wrocławiu, którą większość może kojarzyć ze starej nazwy – Wyższa Szkoła Prawa im. Heleny Chodkowskiej we Wrocławiu. – Wyodrębniliśmy się już kilka lat temu, ale lokalizacja i zaplecze naukowe zostało – uśmiecha się Magdalena Wróbel, przedstawicielka uczelni.

– Zajęcia odbywają się u nas trzy dni w tygodniu. Pozostałe dwa dni studenci mają na zrealizowanie różnego rodzaju praktyk, które gwarantuje im szkoła – tłumaczy pani Magda. – Nasi studenci pracują z fachowcami od kryminologii. Ostatnio robili odlewy odcisków butów czy wcielali się w postaci na sali rozpraw – opowiada kobieta.

– A do tego za szkołą przemawia wyjątkowa lokalizacja – na wyspie Piasek, zaraz obok Ostrowa Tumskiego – uśmiecha się pani Magda.

Karolina i Magda, tegoroczne maturzystki przyznają, że chociaż zdają maturę już za miesiąc, wciąż się wahają co do wyboru uczelni. – Niby już mamy upatrzone kierunki studiów, ale takiej wiedzy nigdy za dużo – opowiadają uczennice.


POWIĄZANE ARTYKUŁY